The effect of interactive diagrams onsecondary students' understandings of selectedmathematical representations based onvan hiele theory and representation theory
Van hiele ve temsil teorilerine göre orta öğretim öğrencilerinin seçili matematik gösterimlerinin anlaşılmasında etkileşimli diagramların etkisi
- Tez No: 713907
- Danışmanlar: PROF. DR. VICKY L. KOUBA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University at Albany, State University of New York
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Mathletlerdeki seçili etkileşimli diagramlarla öğrencilerin ikinci dereceden denklemleri anlamada van Hiele düzeylerinin etkisine bakılmıştır. Hem van Hiele Teorisi , hem de Temsil teorisi baz alınarak yapılan analizlerde bilişsel süreçlerdeki önsezi, temsillerin yapısı ve temsiller arası geçiş ve dönüştürmeler incelenmiştir. Katılımcı öğrenciler ABD de 9 ve 10. sınıf öğrencilerinden seçilmiştir. Van Hiele testi öntest olarak kullanılmakla birlikte araştırmacının hazırladığı ön ve son testler de veri toplama araçlarını teşkil etmiştir. Sonda üç başarı düzeyinden seçili öğrencilerle mülakatlar yürütülmüştür. Sonuç olarak, ara düzey van Hiele öğrencilerinin durumdan negatif etkilendikleri ve belli düzeyde sabit öğrencilerin süreçten pozitif etkilendikleri fark edilmiştir. Bunun geçiş ve dönüştürmelerdeki önsezilere ters gösterimlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Araştırma sonuçları matletlerin sınıfta kullanılması üzerine yararlı bilgi verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study reports an investigation of the effects of the selected combination of mathematical representations within a mathlet (an online mathematical interactive diagram) on differential van Hiele level students' understanding of quadratics. Theory of van Hiele (van Hiele, 1986) and Representation Theory (Janvier, 1987) established the baseline to infer the role of the cognitive processes; insight, intuition and translations within the structure of the representations on students' understandings as well. The participants of the study were 9th and 10th grade students from two MATH AB classes of one teacher and two MATH ABh classes of another teacher in a local high school (n=70). The van Hiele test preceded author prepared pre and posttests, and the intervention used two different mathlets at a computer lab inside the school library. Interviews with selected students from each van Hiele level (low, inbetween and high) followed the posttest (n=17). The results indicated that there is a significant interaction between effects of the number of mode of representations and effect of the students' van Hiele levels on students' understandings based on the gains from a mathematical performance test. Students with inbetween van Hiele levels experience 3 mode representations in a negative way while they favor 2 mode representations with their positive gains. Interviews with different van Hiele levels demonstrated that students differed by their use of mathematical terminology, the confidence in using it, the preferences among representations, the way they dealt with counter intuitive translations between different representations in the mathlets. Implications of the study give valuable insight to the future use of mathlets inside mathematics classroom, and students' cognitive processes required by mathlets.