Mandala sanat terapisinin özel gereksinimi olan çocukların annelerinin konfor düzeyine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of mandala art therapy on comfort level of mothers of children with special needs: Randomized controlled study
  1. Tez No: 713908
  2. Yazar: MUSA ÖZSAVRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY KUZLU AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Araştırma özel gereksinimli çocuğu olan annelere uygulanan mandala sanat terapisinin annelerin konfor düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılan randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma Nisan-Ekim 2021 tarihleri arasında Zonguldak ilinde bir özel eğitim uygulama okulunda yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini özel gereksinimli çocuğu olan 51 anne (24 anne girişim grubu, 27 anne kontrol grubu) oluşturmuştur. Araştırmanın Nicel verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Genel Konfor Ölçeği, Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Ebeveyn Stres İndeksi-Kısa Form ile ön test, son test ve izlem testi şeklinde üç aşamada toplanmıştır. Ön testten sonra girişim grubuna 8 haftalık 16 oturumdan oluşan Mandala Sanat Terapisi uygulanmıştır. Nicel verilerin desteklemesi amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formuyla nitel veriler toplanmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin analizi SPSS 25.0 ile, nitel verilerin analizi araştırmacı tarafından yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled study was conducted to determine the effect of mandala art therapy on the comfort level of mothers of children with special needs. The research was carried out in a special education practice school in Zonguldak between April and October 2021. The sample of the study consisted of 51 mothers of children with special needs (24 mothers in the intervention group, 27 mothers in the control group). Quantitative data of the study were collected in three stages as pre-test, post-test and follow-up test with Descriptive Information Form, General Comfort Scale, Adult Psychological Resilience Scale and Parental Stress Index-Short Form. Mandala Art Therapy, consisting of 16 sessions of 8 weeks, was applied to the intervention group after the pre-test. Qualitative data were collected with a semi-structured interview form to support the quantitative data. The analysis of the quantitative data of the study was performed with SPSS 25.0 and the analysis of the qualitative data by the researcher.