Güneş paneli parametrelerinin online ölçümü ve uzaktan izlenmesi
Online measurement and remote monitoring of solar panel parameters
  1. Tez No: 713918
  2. Yazar: YAKUP KIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Enerji, yaşantımızın her alanında bulunmaktadır. Enerji birbirinden farklı kaynaklardan üretilmektedir. Bu kaynaklar; yenilebilir ve yenilemeyen enerji kaynaklarıdır. Enerjiye olan ihtiyacın sürekli yükselmesi ile yenilenemeyen enerji kaynakları azalmaktadır ve enerji ihtiyacını karşılayamayacak hale gelmiştir. Yenilenemeyen enerji kaynakları kullanımında, doğaya ciddi zararlar vermektedir. Bu sebeplerden dolayı yenilenebilir enerji kaynakları, enerji kaynakları arasında önemini gün geçtikçe arttırmaktadır. Çeşitli yenilenebilir enerji kaynakları mevcuttur. Bunlardan en kolay ulaşılabilir olanı ise güneş enerjisidir. Güneş enerjisi, potansiyeli, kullanılabilirliği ve verimliliğiyle enerji kaynakları arasında önemlidir. Yaptığımız çalışmanın amacı, enerji verimliliğinin arttırılmasıdır. Güneş enerji santrallerinde, enerji üretimi sırasında ki parametreler hayati öneme sahiptir. Sürekli bu parametrelerin takibinin yapılması gerekmektedir. Santralde sürekli bulunulamayan durumlarda ise uzaktan kontrol ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Gerekli olan ihtiyacın karşılanabilmesi için; ışık şiddeti, akım, gerilim ve güç verilerinin ölçülüp, internet aracılıyla aktarılması sağlanmıştır. E-tablo ve oluşturulan mobil uygulama aracılığıyla, ölçülen parametrelerin takibi istenilen yerden kolaylıkla yapılabilecektir. Böylece güneş enerjisinden maksimum verim elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
Energy is present in every aspect of our lives. Energy is produced from different sources. These resources are; are renewable and non-renewable energy sources. As a result of the continuous increase in the energy we need, non-renewable energy resources are decreasing and they have become unable to meet their energy needs. The use of non-renewable energy sources causes serious damage to nature. For these reasons, the importance of renewable energy sources among energy sources is increasing day by day. Various renewable energy sources are available. The most accessible of these is solar energy. Solar energy is important among energy sources with its potential, usability and efficiency. The aim of our work is to increase energy efficiency. In solar power plants, the parameters during energy production are of vital importance. It is necessary to constantly monitor these parameters. In cases where there is no constant presence at the plant, the need for remote control arises. In order to meet the necessary need; light intensity, current, voltage and power data were measured and transferred via the internet. Via the spreadsheet and the mobile application created, it will be possible to follow the measured parameters easily from anywhere. Thus, maximum efficiency will be obtained from solar energy.