The immediate effects of spinal mobilization on upper trapezius muscle stiffness, tone and elasticity in volleyball players
Voleybolcularda spinal mobilizasyonunun üst trapezius kas sertliği, tonusu ve esnekliği üzerine anlik etkileri
  1. Tez No: 713919
  2. Yazar: HANDE BESNA GÖÇEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA AKLAR ÇÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadın adolesan voleybolcularda spinal mobilizasyonunun üst trapezius kas sertliği, tonusu ve elastikiyeti üzerine anlık etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya Eczacıbaşı Spor Kulübü genç voleybol takımından 32 kadın sporcu dahil edildi. Oyuncular randomize bir şekilde Kontrol Grubu (CG) (n = 16) ve Deney Grubu (EG) (n = 16) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki voleybolcuların sağ ve sol trapezius kaslarının viskoelastik özellikleri (sertlik, tonus, elastikiyet, sünme ve gevşeme) uygulamalardan hemen önce ve sonra MyotonPro cihazı ile ölçüldü. Kontrol grubundaki sporcular sadece eksantrik motor kontrol egzersizi yaptı. 2 dakikalık bir dinlenme ile ayrılan 10 tekrar ve 3 set şeklinde gerçekleştirildiler. Deney grubuna, eksantrik egzersizin yanı sıra, C3-C4 seviyesine spinal mobilizasyon uygulandı. Tedavilerden hemen sonra ikinci ölçümler alındı. Gruplar arasındaki fark ve spinal mobilizasyon uygulaması öncesi ve sonrası analiz edildi. Bu çalışmanın ana sonuçlarına göre, spinal mobilizasyon uygulaması ve eksantrik motor kontrol egzersizi, üst trapezius kasının viskoelastik özelliklerinden sertlik, tonus ve elastikiyet değerleri üzerine anlamlı bir etkiye sahip değildi. (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the immediate effects of spinal mobilization on upper trapezius muscle stiffness, tone and elasticity in female adolescent volleyball players. 32 female athletes from Eczacıbaşı Sports Club adolescent volleyball team were included in the study. Players were randomly divided into two groups as Control Group (CG) (n = 16) and Experimental Group (EG) (n = 16). The viscoelastic properties (stiffness, tone, elasticity, creep and relaxation) of the right and left trapezius muscles of the volleyball players in both groups were measured with the MyotonPro device just before and after the applications. Athletes in the control group only performed eccentric motor control exercise as 10 repetitions and 3 sets separated by a 2-minute rest. The experimental group, besides the eccentric exercise also received spinal mobilization to the C3-C4 level. Second measurements were taken immediately after treatments. The difference between the groups and before and after spinal mobilization application were analyzed. According to the main results of this study, spinal mobilization application and eccentric motor control exercise did not have a significant effect on the viscoelastic properties of the upper trapezius muscle on stiffness, tone and elasticity values (p>0.05).