Bakü Aqlay(Gülbağ) taşı'nın yapılarda çevre ile uyum performansının araştırılması
Investigation of environmental compliance performance of Baku Aqlay (Gülbağ) stone in structures
  1. Tez No: 713935
  2. Yazar: AMINA AGHAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARIIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde, Bakü Aqlay (Gülbağ) taşının çevresel etkileşim özelliklerinin fiziksel ve mekanik özelliklere etkisi araştırılmıştır. Bu analizde bahsedilen taşın jeokimyasal özellikleri, mineralojik ve petrografik özellikleri (polarize mikroskop ile ince kesit, XRD ve SEM analizi) fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Minerealojik ve petrografik analizlerine göre ağırlıklı olarak kristalin yapıda olup, mikritik dokuludur. SEM analizlerine göre mikro gözenekleri 3-200 μm, XRD analizine göre kalsit ve kuvars minerali içermektedir. Kayacın porozite değeri yüksek olmasına rağmen % 2.21 SiO2 içerdiği için basınç dayanımını olumsuz olarak etkilememiştir. Kireçtaşının SEM görüntüsünde gözeneklerin birbiri ile temas halinde olmadığı için yalıtım özelliği yüksek olduğu görülmektedir. Çevresel etkileşim deneyleri sonrası kireçtaşında oksitlenme, renk değişimi, beneklerin görünümü, kırık çatlak durumu, pullanma ve şişme-kabarma gözlenmemiştir. Bölgede kullanılan kireçtaşının binalarda restorasyon malzemesi olarak kullanımı uygun olduğu öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of environmental interaction properties of Baku Aqlay (Gülbağ) stone on physical and mechanical properties was investigated. In this analysis, geochemical, mineralogical-petrographic properties (thin section, XRD and SEM analysis) and physico-mechanical properties were investigated. According to minerealogical and petrographic analyses, it is predominantly crystalline and has a micritic texture. According to SEM analysis, it contains 3-200 μm micropores, and according to XRD analysis, it contains calcite and quartz minerals. Despite the high porosity value of the rock, it did not adversely affect the compressive strength since it contains 2.21% SiO2. In the SEM image of the limestone, it is seen that the insulating property is high since the pores are not in contact with each other. After the environmental interaction experiments, oxidation, color change, appearance of spots, cracked cracks, flaking and swelling-swelling were not observed in the limestone. It is predicted that the limestone used in the region is suitable for use as a restoration material in buildings.