A brief evaluation of postmodern thought over the debate on justice and its implication in an international context
Postmodern düşüncenin adalet tartışması üzerine kısa bir değerlendirmesi ve uluslararası bağlamdaki etkisi
- Tez No: 713936
- Danışmanlar: PROF. DEREK ROBBİNS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of East London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, postmodern düşüncenin evrensel değerleri reddettiği varsayımını dikkate almakta ve adalet kavramını incelemektedir. Edebiyatta ve felsefede kullanıldığı biçimiyle postmodern terimi, modernitenin 'zamansal' ve 'mantıksal' sınırlılığına işaret ederek, Batı düşüncesindeki memnuniyetsizliği işaret eder. Bu amaçla, çalışmada, modern/postmodern tartışmayı araştırmak için Rawls ve Lyotard'ın adalet konusundaki görüşlerinden yararlanılmıştır. Rawls, tüm farklılıklar çözüldükten sonra adalet ilkelerinin üzerinde anlaşmaya varabileceği somut bir kriter sağlamaya kararlıdır. Öte yandan Lyotard, adaletin formüle edilebileceği ortak bir ölçüt olamayacağını ileri sürmekte ve bunun yerine dilin“heterojenliğini”kabul etmektedir. Bu çalışma, her iki konumun da temelini oluşturan etik örnekleri yansıtmaktadır. Uluslararası arenada 11 Eylül'den sonra adalet konusundaki anlaşmazlık, liberal uluslararası hukuk kavramı ile uluslararası kararların alındığı ancak uluslararası işbirliğinden uzaklaşan ahlaki argümanların ayrımı arasındadır. Ancak bu iki yaklaşım evrensel ahlak ilkelerinin tanınmasına dayanır, dolayısıyla bu çalışma onları postmodern bir anlayışla eleştirel olarak değerlendirir.
Özet (Çeviri)
This study considers the assumption that postmodern thought rejects universal values and investigates the concept of justice. The use of the term postmodern in literature and philosophy suggests dissatisfaction of expression within Western thought pointing out the 'temporal' and 'logical' limitation of modernity. To explore the modern/postmodern debate the positions on justice of Rawls and Lyotard are investigated. Rawls is committed to providing a concrete criterion upon which principles of justice can find agreement once all differences have been settled. On the other hand, Lyotard maintains that there cannot be a common criterion upon which justice can be formulated and instead recognizes the 'heterogeneity' of language. This study reflects on the ethical instances which constitute the basis of both positions. Within the international arena, after Sep 11th, the disagreement about justice is between the liberal concept of international law, and the distinction of moral arguments upon which international decisions are taken but taking distance from international cooperation. However, these two approaches relies on the recognition of universal moral principles, therefore, this study critically evaluates them under a postmodern understanding.