Gold nanoparticle biodistributions and stability in vivo from mass spectrometric imaging
Kütle spektrometresi görüntülemesinden canlı içinde altın nanopartiküllerin biyodağılımı ve stabilitesi
  1. Tez No: 714011
  2. Yazar: ŞÜKRÜ GÖKHAN ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RICHARD W. VACHET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Moleküler Tıp, Biochemistry, Chemistry, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Massachusetts Amherst
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Altın nanoparçacıkların (AuNP'ler) daha küçük boyutları, doğal toksisitesi ve ayarlanabilir özellikleri, araştırmacıları ilaç dağıtımı, görüntüleme ve terapötikler gibi biyolojik uygulamalarda kullanımları için cezbetmektedir. Bu AuNP'lerin in vivo akıbetini anlamak, hem çevre hem de vücuttaki potansiyel etkileri için esastır. Bu tezde, AuNP'lerin in vivo akıbetini izlemek için lazer ablasyon endüktif olarak birleştirilmiş plazma kütle spektrometrisi (LA-ICP-MS) ve lazer desorpsiyon/iyonizasyon (LDI-MS) kullanan kütle spektrometrik görüntüleme yöntemleri araştırılmıştır. AuNP enjekte edilmiş fare doku örnekleri, bu yöntemler kullanılarak enjekte edilen AuNP'leri izlemek için elde edilebilir ve kolayca görüntülenebilir. LA-ICPMS kullanılarak in vivo olarak 2 nm tek katmanlı korumalı AuNP'lerin ilk kez görüntülenmesi anlatılmaktadır. Ek olarak, LA-ICP-MS kullanılarak AuNP'lerin alt organ biyodağılımı araştırılmıştır. LA-ICP-MS için kullanılabilecek alternatif bir niceleme stratejisi ifade edilir. LA-ICP-MS ve LDI-MS'yi birleştirerek AuNP'lerin stabilitesini izlemek için kullanılabilecek bir çift modlu görüntüleme yöntemi rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Their smaller size, inherent non-toxicity and tunable properties of gold nanoparticles (AuNPs) attract researchers for their use in biological applications such as drug delivery, imaging and therapeutics. Understanding the in vivo fate of these AuNPs are essential for their potential effects in both the environment and the body. In this dissertation, mass spectrometric imaging methods using laser ablation inductively-coupled plasma mass spectrometry (LA-ICP-MS) and laser desorption/ionization (LDI-MS) have been investigated to monitor the in vivo fate of AuNPs. AuNP injected mouse tissue samples can be obtained and readily imaged to track the injected AuNPs using these methods. A first-ever imaging of 2 nm monolayer protected AuNPs in vivo using LA-ICPMS is described. In addition, sub-organ biodistribution of AuNPs using LA-ICP-MS has been investigated. An alternative quantification strategy that can be used for LA-ICP-MS is expressed. A dual mode imaging method that can be used to monitor the stability of AuNPs by combining LA-ICP-MS and LDI-MS is reported.