Yaşlı kedilerde osteoarthritis'in radyografik değerlendirilmesi
Radiographic evaluation of osteoarthritis in older cats
  1. Tez No: 714041
  2. Yazar: ALİ YOĞUN
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yaşlı Kedilerde Osteoarthritisin Radyografik Değerlendirilmesi Osteoartritis (OA), eklem kıkırdağı ile subkondral kemikte yapım ve yıkım olayları arasındaki dengenin bozulmasıyla meydana gelen dinamik bir hastalık sürecidir. Kronik bir hastalık olan OA, artiküler kıkırdakta yumuşama, subkondral kemikte artan osteoblastik aktivite ve vasküler konjesyon, eklem kenarındaki kıkırdakta ve/veya kemikte büyüme gibi reaktif olaylar ve kapsüler fibrozis ile karakterizedir. Anemnezde orta yaş ve ileri yaşlardaki kediler daha çok osteoartritisi düşündürse de ırk predispozisyonu, vücut kitle indeksi, beslenme gibi birçok faktöre bağlı olarak osteoartritisin görülme sıklığı değişmektedir. Radyografide osteoartritisin tanısında en önemli kriterler; eklem içinde ve eklem çevresinde yeni kemiksel oluşumlar, eklem boşluklarında daralma, subkondral kemiğin sklerozu, eklemi oluşturan kemiklerin yapısındaki yapısal değişiklikler, eklem kapsülünün ve/veya kapsülün çevresindeki yumuşak dokunun kalınlaşması ve eklem efüzyonu, periartiküler yumuşak dokuda daha fazla görülen üremelerdir. Bu çalışmada kliniğimize gelen yaşlı kedilerde osteoartritisin varlığı, görülme sıklığı, en çok etkilenen eklemler hangisi, radyografik muayene ile osteoartritisin tanısında kriterlerin belirlenmesi ile elde edilen sonuçların bilimsel çalışma ve rutin uygulamaya aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radiographic Evaluation of Osteoarthritis in Elderly Cats Osteoarthritis is a dynamic disease process that develops as a result of the disruption of the normal balance between the production and destruction events in the articular cartilage and subchondral bone. It is a chronic disease characterized by softening of the articular cartilage and inability to fit the joint (disstegration), increased osteoblastic activity and vascular congestion in the subchondral bone, reactive events such as growth in the cartilage and bone at the margin of the joint, and capsular fibrosis. Although middle-aged and older cats are more suggestive of osteoarthritis in the anamnesis, the incidence of osteoarthritis varies depending on many factors such as breed predisposition, body mass index, and nutrition. The most important criteria in the diagnosis of osteoarthritis in radiography; New osseous formations in and around the joint, narrowing of the joint spaces, sclerosis of the subchondral bone, structural changes in the structure of the bones forming the joint, thickening of the joint capsule and/or the soft tissue around the capsule and joint effusion, and proliferation in the periarticular soft tissue. In this study, the presence of osteoarthritis in elderly cats who came to our clinic, its incidence, which joints are most affected, and the results obtained by determining the criteria for the diagnosis of osteoarthritis by radiographic examination were transferred to scientific study and routine practice.