Doğrudan hedefe yönelik davranış modeli çerçevesinde tüketicilerin internetten spor ürünü satın alma niyetinin belirlenmesi
Determination of the consumer intention to purchase sports product online within the framework of the model of goal-directed behavior
- Tez No: 714075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN DOĞANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnternet ve bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler her geçen insan davranışlarını önemli şekilde etkilemekte ve değiştirmektedir. Değişen koşullara uyum sağlamak üzere insanların tüketim alışkanları ve davranışları da değişim göstermektedir. Özellikle son yıllarda artan internet alışverişi içerisinde spor ürünlerinin oranı önemli bir yer kaplamaktadır. Bu kapsamda bu çalışma tüketicilerin internetten spor ürünü satın alma niyetini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Planlı Davranış Teorisinin genişletilmiş bir modeli olan Doğrudan Hedefe Yönelik Davranış modeli çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmada tüketicilerin internetten spor ürünü satın alma eylemlerinin derinlemesine incelenmesi amacıyla nitel araştırma yaklaşımı ve fenomonoloji deseni ile tasarlanmıştır. Araştırma grubunu ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 10 akademisyen oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile yüz yüze görüşmeler ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler kuramsal tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın geçerlik ve güvenirliği sağlamak üzere araştırmanın tüm aşamaları detaylıca anlatılmış, katılımcı teyidi ve uzman görüşleri alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda kuramsal temele uygun şekilde bulgular altı tema altında gösterilmiştir. Bu temalar“davranışa karşı tutum”,“öznel norm”, algılanan davranışsal kontrol“, ”öngörülen duygular“, ”geçmişteki davranışlar“, ve ”arzu/istek" şeklinde sıralanmıştır. Araştırmada, tüketicilerin internet üzerinden spor ürünleri satın alma niyetlerinde tutum, öznel norm, algılanan davranışsal kontrol, beklenen duygular, geçmiş davranışlar ve arzunun belirleyici olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The developments in the internet and information technologies affect and change human behavior significantly. Consumption habits and behaviors of people also change in order to adapt to changing conditions. Especially in recent years, the proportion of sports products occupies an important place in the increasing internet shopping. In this context, this study was conducted to determine the factors that affect consumers' intention to buy sports products from the internet. The study was handled within the framework of the Model of Goal-Directed Behavior, which is an extended model of Planned Behavior Theory. In the study, it was designed with a qualitative research approach and phenomenology pattern in order to examine in-depth the actions of consumers purchasing sports products from the internet. The research group consists of 10 academicians determined by criterion sampling method. The data of the research were obtained through face-to-face interviews with a semi-structured interview form. The obtained data were analyzed with the theoretical thematic analysis method. In order to ensure the validity and reliability of the study, all stages of the research were explained in detail, participant confirmation and expert opinions were taken. As a result of the analyzes made, the findings were shown under six themes in accordance with the theoretical basis. These themes were listed as“attitude towards behavior”,“subjective norm”, perceived behavioral control“, ”anticipated emotions“, ”past behaviors“, and ”desire". In the research, it was concluded that attitude, subjective norm, perceived behavioral control, anticipated emotions, past behaviors and desire are the determinants of consumers' intention to purchase sports products on the Internet.