SLAP lezyonlarına uygulanan biceps tenotomisinin radyolojik ve klinik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of radiological and clinical results of biceps tenotomy performed to SLAP lesions
  1. Tez No: 714082
  2. Yazar: CANER POYRAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmada SLAP lezyonlarına uygulanan biceps tenotomisinin radyolojik ve klinik sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışma kesitsel planlanmış olup, Eylül 2015 ile Eylül 2019 tarihleri arasında SLAP lezyonu nedeni ile omuz artroskopisi operasyonu uygulanan ve araştırmaya kabul koşullarını karşılayan (izole SLAP lezyonu olan, biceps tenotomisi uygulanan, omuzda instabilitesi bulunmayan, ileri omuz artrozu bulunmayan, ek omuz patolojisi bulunmayan) 380 hasta retrospektif olarak incelendi. Artroskopi esnasında izole SLAP lezyonu tanısı konularak biceps tenotomisi uygulanan 44 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar preoperatif ve postoperatif olarak iki gruba ayrıldı. Araştırmacı tarafından literatür taranarak elde edilen bilgiler dahilinde anket formu oluşturuldu. Preoperatif ve postoperatif değerler hasta dosyalarından, ameliyat notlarından, muayene notlarından, MR (Manyetik Rezonans) görüntüleri ve omuz X-ray filmlerinden elde edilen ölçümlerle retrospektif olarak incelendi. Her iki grup klinik ve radyolojik olarak karşılaştırıldı. Klinik değerlendirmede; UCLA, Constant, VAS, DASH skorlama sistemi ile beraber kas gücü ve eklem hareket açıklıkları karşılaştırıldı. Radyolojik değerlendirmede ise; Süperior Humeral Yönelim (SHY), Korakohumeral Mesafe (KH), Akromiohumeral Mesafe (AH), Kritik Omuz Açısı (KOA), Akromial İndeks (Aİ) karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 44 hastanın 18'i kadın (%40.9), 26'sı erkekti (%59.1). Hastaların yaş ortalaması 51,63 (37–65) ve takip süresi 32.2 ay olarak tespit edildi. Lezyonların %65,1'i sağ omuzda, %34,9'i sol omuzdaydı. Hastaların tamamında izole SLAP lezyonu mevcuttu. Preoperatif ölçümlerde Akromiohumeral Mesafe: 6,41 ± 1,29 mm, Korakohumeral Mesafe: 11,53±2,44 mm, Humerus Başının Süperiora Yönelimi: 3,48 ± 1,02 mm, Kritik Omuz Açısı: 43,50 ± 6,66°, Akromial İndeks: 0,50 ± 0,11 iken, postoperatif ölçümlerde Akromiohumeral Mesafe: 6,49 ± 1,07 mm, Korakohumeral Mesafe: 8,48 ± 1,41 mm, Humerus Başının Süperiora Yönelimi: 4,52 ± 1,33 mm, Kritik Omuz Açısı: 43,31 ± 5,98°, Akromial İndeks: 0,53 ± 0,14 olarak tespit edildi. Bu değerler karşılaştırıldığında SHY 72 ve KH mesafe değerlerindeki değişimler istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.031, p=0.012). Klinik değerlendirmeler kapsamında yapılan skorlama testlerine göre preoperatif UCLA: 9.0 (6-12), Constant Skoru: 50 (10-70), VAS: 6.2 (5-8), DASH: 13.2 (11-15) iken, postoperatif UCLA: 29.06 (17-35), Constant Skoru: 79.4 (33-99), VAS: 2.5 (0-4), DASH: 9.6 (8-11) olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the radiological and clinical results of biceps tenotomy applied to SLAP lesions. Method: This cross-sectional study consisted of 380 patients who underwent shoulder arthroscopy operation due to SLAP lesion between September 2015 and September 2019 at Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine Orthopaedics and Traumatology Clinic and met the inclusion criteria (patients with isolated SLAP lesion, patients who underwent biceps tenotomy, without shoulder instability, without advanced shoulder arthrosis, additional shoulder pathology) for admission to the study. 44 patients with isolated SLAP lesion detected during arthroscopy and who underwent biceps tenotomy were included in the study. A questionnaire form was created based on the information obtained by the researcher by scanning the literature. Preoperative and postoperative values were reviewed retrospectively with measurements obtained from patient files, surgery notes, examination notes, MR (Magnetic Resonance) images and shoulder X-ray films. Both groups were compared clinically and radiologically. In clinical evaluation; Muscle strength and range of motion were compared with the UCLA, Constant, VAS, DASH scoring system. In the radiological evaluation; superior orientation of the humeral head, coracohumeral distance, acromio-humeral distance, critical shoulder angle, acromial index were compared. Results: Of the 44 patients included in the study, 18 (40.9%) were female and 26 (59.1%) were male. The mean age of the patients was 51.63 (37–65) and the follow-up period was 32.2 months. 65.1% of the lesions were on the right shoulder and 34.9% on the left shoulder. All patients had isolated SLAP lesions. It was determined in preoperative measurements; Acromiohumeral Distance: 6.41 ± 1.29 mm, Coracohumeral Distance: 11.53±2.44 mm, Superior Orientation of the Humeral Head: 3.48 ± 1.02 mm, Critical Shoulder Angle: 43.50 ± 6, 66°, Acromial Index: 0.50 ± 0.11, and it was determined in postoperative measurements; Acromiohumeral Distance: 6.49 ± 1.07 mm, Coracohumeral Distance: 8.48 ± 1.41 mm, Superior Orientation of the Humeral Head: 4.52 ± 1.33 mm, Critical Shoulder Angle: 43.31 ± 5, 98°, Acromial Index: 0.53 ± 0.14. When these values 74 were compared, the changes in superior orientation of the humeral head and coracohumeral distance distance values were found to be statistically significant (p=0.031, p=0.012). According to the scoring tests performed within the scope of clinical evaluations, it was determined that, preoperative; UCLA: 9.0 (6-12), Constant Score: 50 (10-70), VAS: 6.2 (5-8), DASH: 13.2 (11-15), postoperative; UCLA: 29.06 (17-35), Constant Score: 79.4 (33-99), VAS: 2.5 (0-4), DASH: 9.6 (8-11).