کنترل راکت عمود پرواز با استفاده از روش وارون دینامیک
Tersine çevrilmiş dinamik yöntemini kullanarak dikey uçuş roket kontrolü
  1. Tez No: 714085
  2. Yazar: HABIB GHANBARPOURASL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABOLGHASEM NAGHASH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Amirkabir University of Technology
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu proje, dikey olarak kalkan ve inen bir roketin uçuşu ile ilgilidir. Çok Kademeli roket, tükendikten sonra roketten ayrılan ve imha edilen küçük roketlerden oluşur. Roketlerin yapımı pahalı olduğu için, onları tükenmişlikten sonra kurtarmak çok uygun maliyetli olacaktır. Fikir, onları kurtarmak ve küçük rokette az miktarda yakıt tutmak ve ayrıldıktan sonra yere inmektir. Bu projede bir roketi kontrol etmek ve indirmek için kontrol yasası sunulmaktadır. Kontrol sistemi, Dinamik Ters Çevirme yöntemi ve iç döngü dış döngü yöntemi kullanılarak tasarlanmıştır. Analiz ve simülasyon modeli doğrusal değildir ve üç serbestlik derecesine sahiptir. Tasarlanan kontrolör, Tanımlama fonksiyonu ve frekans yanıtı ve Faz düzlemi kullanılarak analiz edilir. Doğrusal olmayan kontrolör için geri besleme kazanımları LQR yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Kapalı çevrim sistemi rüzgarlı ve rüzgarsız olarak simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This project is concerned with the flight of a rocket that takes off and lands vertically. A Multistage rocket consists of small rockets which separate from the rocket after burnout and are destroyed. Since the rockets are expensive to build, saving them after burnout would be very cost-effective. The idea is to save them and to keep a small amount of fuel in the small rocket and land it after separation. In this project, the control law to control and land a rocket is presented. The control system is designed by using the Dynamic Inversion method and the inner loop outer loop method. The model for analysis and simulation is nonlinear and has three degrees of freedom. The designed controller is analyzed by using Describing function and frequency response and Phase plane. Feedback gains for the nonlinear controller are obtained by using the LQR method. Closed-loop system is simulated with wind and with no wind condition.