Kronik radyasyon maruziyetinin trombosit sayısı ve mean platelet volüm (mpv) üzerine etkileri
- Tez No: 714092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Giriş : Çalışmamızda kronik düşük doz radyasyon maruziyetinin, ortalama trombosit hacmi üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem : Çalışmaya radyoloji, radyasyon onkolojisi ve nükleer tıp bölümlerinde görev yapan olgular ve kontrol grubu olarak radyasyon maruziyeti olmayan sağlıklı gönüllüler dâhil edilmiştir. Çalışmada bütün hemogram tetkiki için alınan kan örnekleri etilen diamin tetra asetik asit (EDTA) antikoagülasyonu ile alındı. Periferik yaymaların değerlendirilmesi bir hematoloji uzmanı tarafından yapıldı. Tüm olguların tıbbi muayene ve tıbbi bilgileri araştırıcı tarafından kaydedildi. Bulgular : Çalışmaya radyoloji, radyasyon onkolojisi ve nükleer tıp bölümlerinde görev yapan 76 olgu ve radyasyon maruziyeti olmayan 20 olgu çalışmaya dâhil edilmiştir. Radyasyon maruziyeti olan grupta ortamala yaş 35,54±8,80 iken kontrol grubunda ortamala yaş 30,05±4,97 dir. Radyasyon maruziyeti gözlenen olguların MPV ölçüm değeri, radyasyon maruziyeti gözlenmeyen olgulara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p= 0,001). Çalışma süresine göre olguların MPV ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0,001). Radyasyon maruziyeti olmayan olguların MPV değerleri, radyasyonlu ortamda 0-10 yıl çalışan ve radyasyonlu ortamda 10 yıldan fazla çalışan olgulara göre anlamlı düzeyde düşüktür (sırasıyla p=0,016; p=0,001). Sonuç : Kronik radyasyona maruz kalan meslek gruplarında rutin olarak akciğer sorunları, hematolojik sorunlar ve diğer bedensel sorunlar değerlendirilmektedir. Ancak bu değerlendirmelerde ateroskleroz ve kardiyovasküler yönden düzenli ve zorunlu bir inceleme bulunmamaktadır. Her ne kadar bu konuda büyük ölçekli çalışma sonuçları mevcut olmasa da kronik radyasyon maruziyeti olan çalışanların aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar yönünden de takip edilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to examine the effects of chronic low dose radiation exposure on mean platelet volume. Materials and Methods: Patients working in radiology, radiation oncology and nuclear medicine departments and healthy volunteers without radiation exposure were included in the study. Evaluation of peripheral smears was done by a hematology specialist. Medical examination and medical information of all cases were recorded by the investigator. Results: 76 cases with radiation exposure and 20 cases without radiation exposure were included in the study. The mean age was 35.54 ± 8.80 in the group with radiation exposure, while the mean age was 30.05 ± 4.97 in the control group. The MPV measurement value of the cases with radiation exposure was found to be statistically significantly higher than the cases without radiation exposure (p=0.001). A statistically significant difference was found between the patients' MPV measurements according to the duration of the study (p = 0.001). The MPV values of the patients without radiation exposure are significantly lower than those who worked for 0-10 years in a radiation environment and worked more than 10 years in a radiation environment (p = 0.016;p = 0.001,respectively). Conclusion: Pulmonary problems, hematological problems and other physical problems are routinely evaluated in occupational groups exposed to chronic radiation. However, there is no regular and mandatory examination in terms of atherosclerosis and cardiovascular in these evaluations. we think that employees with chronic radiation exposure should also be followed up in terms of atherosclerotic cardiovascular diseases.