Geçici hukukî koruma tedbirlerine karşı kanun yolları
Legal remedies against temporary legal protection measures
  1. Tez No: 714178
  2. Yazar: SÜMEYYE SENA FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, devlet mahkemelerinde görülen hukuk davalarında geçici hukukî koruma tedbirlerine ilişkin verilen kararlara yönelik başvuru yolları, dar ve teknik anlamda kanun yollarıyla (istinaf ve temyiz) sınırlı olacak şekilde, üç bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde öncelikle geçici hukukî koruma kavramı, geçici hukukî koruma tedbirlerinin ortak özellikleri ve türleri açıklanmıştır. Ardından, geçici hukukî koruma tedbirleri hakkında tesis edilen kararların hukukî niteliğine ilişkin yapılan değerlendirmeler bağlamında, bu kararların geçici nitelikli nihai karar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İkinci bölümde öncelikle kanun yolu kavramı, hukukî dayanakları ve zaman içerisinde kazandığı dar ve teknik anlam çerçevesinde açıklanmıştır. Sonrasında ilk derece mahkemelerince geçici hukukî koruma tedbirlerine ilişkin tesis edilen kararların kanun yolu denetimi, kanun yolu açıkça öngörülenler ve öngörülmeyenler ile bu konuda herhangi bir düzenleme içermeyenler bakımından ayrı ayrı ele alınmıştır. Son olarak bölge adliye mahkemeleri ile Yargıtayın ilk derece mahkemesi sıfatıyla baktığı davalarda, geçici hukukî koruma tedbiri taleplerinin yöneltileceği mahkemeye ve bu kapsamda verilen kararların kanun yolu denetimine ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise öncelikle kanun yolu aşamasında doğan geçici hukukî koruma ihtiyacını konu alan taleplerin hangi yargı organına yöneltileceği belirlenmiştir. Ardından, bu bağlamda verilen kararların kanun yolu denetimini gerçekleştirecek mahkeme ve denetimin kapsamı ele alınıp, Yargıtay tarafından istinaf incelemesi yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the ways of application against the decisions given regarding the temporary legal protection measures in legal cases heard in state courts in three chapters limited to strict and technical legal remedies (appeal and cassation). In the first chapter, the concept of temporary legal protection, common features and types of temporary legal protection measures were explained firstly. Then, it was concluded that these decisions were temporary and final decisions in terms of evaluations regarding the legal characteristic of decisions given about temporary legal protection measures. In the second chapter, the concept of legal remedy was explained within the framework of its legal basis and the strict and technical meaning it has gained over time firstly. Then, the legal remedy audit of the decisions given regarding the temporary legal protection measures by the courts of first instance was separately discussed in terms of the ones that are provided for and not provided for legal remedy and the ones that are not including any regulations. Lastly, explanations were made regarding the court to which the requests for temporary legal protection measures will be directed and the legal remedy audit of the decisions given in this context in the cases where the regional courts of justice and the Court of Cassation act as courts of first instance. In the third chapter, it was firstly determined to which judicial body the requests regarding the need for temporary legal protection arising during the legal remedy phase will be directed. Then, the extent of audit and the court performing the legal remedy audit for the decisions given in this sense were addressed, and it was concluded that appeal should be examined by Court of Cassation.