Book-to-market effect and Fama French Model in bear - bull markets
Düşen ve çıkan piyasalarda defter-piyasa oranı etkisi ve Fama French Modeli
- Tez No: 714205
- Danışmanlar: PROF. DR. PAOLO SODINI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Stockholm School of Economics
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Defter-piyasa oranı (B/M) etkisi, CAPM'de piyasa faktörü ile açıklanamayan gerçeklerden biridir. Yüksek ve düşük B/M portföylerinin getirileri arasındaki primin, ilişkili risk için bir karşılık olduğu öne sürülmekte, bu nedenle HML risk faktörü oluşturularak Fama ve French'in (1992, 1993, 1996) çalışmalarında risk primini dikkate almak için kullanılmaktadır. Bu çalışmada, B/M etkisinin esasen düşen (ayı) piyasalarda mevcut olduğu gösterilmektedir. Ortalama aylık prim Temmuz 1963 – Şubat 2006 döneminin tamamı için %0,54 (yıllık %6,68) olarak bulunmuştur. Öte yandan, ayı ve boğa piyasası koşullarındaki prim analizleri sırasıyla %1,87 (yılda %24,9) ve %0,14 (yılda %1,69) şeklindedir. Düşen piyasalardaki yüksek prim ve çıkan piyasalardaki istatistiksel anlamlılığı olmayan prim temel alınan riskin esas olarak düşen piyasa özellikleriyle ilişkili olduğunu yansıtmaktadır ve yalnızca düşen piyasalarda fiyatlandırılabileceğine işaret etmektedir. Belirtilen riskin özellikle düşen piyasalarda arttığını varsaydığımızda, bu bulgu prim için yapılmış irrasyonel piyasalar açıklaması yerine risk temelli açıklamayı desteklemektedir. Ayrıca, düşen ve çıkan piyasalardaki riski ayrı ayrı incelemek 3 Faktör Fama French modelinin iki piyasa tipi nezdinde ele alınmasına imkan verir. 3 Faktör modeli, HML primine temel oluşturan riske sabit bir maruziyet varsaymaktadır. Ancak, 25 Fama French portföyünden 10 tanesi için HML katsayılarının düşen ve çıkan piyasalarda %1 düzeyinde anlamlı olarak farklılaştığı görülmektedir. Tüm portföylerde çıkan piyasa HML katsayısı düşen piyasaya dair katsayıdan daha düşüktür. Bu durum riske maruz olunan düzeyleri ve fazladan getirileri yorumlamada hatalara yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Book-to-market Effect is one of the facts that cannot be explained by market factor in CAPM. The premium between the returns on high and low B/M portfolios is asserted to be the compensation for the associated risk, therefore HML risk factor was formed in order to capture the risk premium in the studies of Fama and French (1992, 1993, 1996). In my study, I show that B/M effect is essentially relevant in bear markets. The mean monthly premium is found to be 0,54% (annual 6,68%) for the whole period, July 1963 – February 2006. On the other hand, the analyses of the premium in bear and bull market conditions give the respective results of 1,87% (24,9% per annum) for bear markets and 0,14% (1,69% per annum) for bull markets. High bear market mean premium and insignificant bull market premium reflect that the underlying risk is associated with mainly bear market characteristics and priced through only bear markets. Assuming that the associated risk increases in bear market condition, this finding provides evidence in favor of the risk based explanation for the premium rather than an irrational markets explanation. Furthermore, observing the risk exposures in bear and bull markets leads to the examination of 3 Factor Fama French model through both market types. 3 Factor model uses constant exposures to risk underlying the HML premium. However, it is seen that, for 10 out of 25 Fama French portfolios, HML coefficients are different in bear – bull markets at 1% significance level. For all of these portfolios, bull market coefficients are smaller than the ones in bear markets resulting in certain misevaluation of risk exposures and excess returns.