Der Zusammenhang zwischen wirtschaftlicher Entwicklung und DemokratisierungFallbeispiel: Türkei
Ekonomik Kalkınma ve Demokratikleşme Arasındaki İlişki: Türkiye
- Tez No: 714207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JOHANN DVORAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Almanca
- Üniversite: Universität Wien
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
İnsanlık, özellikle bir toplumun barış içinde bir arada yaşamasını sağlamak için, çağlardan beri yeni yönetim biçimleri aramaktadır. Birçok insan için bir yönetim biçimi olarak demokrasi, refah, özgürlük ve eşitliğin özü anlamına gelir. Demokrasi terimi, halk (demos) ve yönetim biçimi (kratos) sözcüklerinden türetilmiştir. Bu yönetim biçimi, insanların kendileri için karar vermelerini sağlar. Halk temsilcilerini seçer ve onlara başkalarına emir verme veya onlar adına karar verme yetkisi verir. Ancak demokratik ve demokratik olmayan yöneticiler arasındaki en önemli fark, nasıl iktidara geldikleridir. Günümüzün demokratik ülkelerinin önemli bir özelliği, refah ile karakterize olmalarıdır. Buna karşılık, tüm nüfus için refah, ancak bir devletin ekonomik kalkınmasıyla mümkündür. Hükümet biçimi ile ekonomik kalkınma arasındaki bu karmaşık etkileşim, refahın demokrasi yoluyla istikrara kavuşturulması anlamına gelir. Ekonomik bir yükselişin otomatik olarak demokrasiyi de beraberinde getireceği varsayımı yanlıştır. Her şeye rağmen, siyasi özgürlük ve ekonomik büyüme her zaman birlikte gerçekleşir, çünkü muhtemelen aynı faktörlerden etkilenirler. Modernleşme teorisi, demokrasinin ülkenin sanayileşmesi ve kentleşmesi de dahil olmak üzere ekonomik kalkınmanın yanı sıra yüksek bir eğitim standardı ve toplumun refahındaki sürekli artış yoluyla elde edilebileceğine açıkça işaret etmektedir. Ekonomik kalkınmanın bir amaç mı yoksa demokrasinin yolu mu olduğu açıklığa kavuşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Mankind has been looking for new forms of government for ages, especially in order to achieve the peaceful coexistence of a society. For many people, democracy as a form of government means the epitome of prosperity, freedom and equality. The term democracy itself originated from the words people (demos) and form of government (kratos). This form of government enables the people to decide for themselves. The people elect their representatives and give them the power to issue orders to others or make decisions on their behalf. But the crucial difference between democratic and undemocratic rulers is how they came to power. An important characteristic of today's democratic countries is that they are characterized by prosperity. In turn, prosperity for the entire population is only possible through the economic development of a state. This complex interplay between the form of government and economic development means that prosperity is stabilized through democracy. The assumption that an economic upswing automatically brings democracy with it is wrong. Despite everything, political freedom and economic growth always occur together, since they are probably influenced by the same factors. The modernization theory explicitly points out that democracy can be achieved through economic development, including industrialization and urbanization of the country, as well as through a high standard of education and the constant increase in the prosperity of society. It must be clarified whether economic development is a goal or the way for democracy.