Causal relationship between Foreign Direct Investment and Economic Growthin Turkey
Türkiye'deki ekonomik büyüme ve yabancı sermaye yatırımları arasındaki nedensellik ilişkisi
  1. Tez No: 714215
  2. Yazar: EMRAH BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DR. PER-OLA MANUSCHİÖLD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Skövde (Högskolan i Skövde)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Doğrudan Yabancı Yatırım arasındaki bağlantıya dair önemli kanıtlar olmasına rağmen, gelişmekte olan ülkelerdeki DYY ile ekonomik büyüme arasındaki nedensel ilişkisi hala önemli bir soru olmaya devam etmektedir. Bu çalışma olası durumları incelemeye çalışmaktadır. 1992 döneminde Türkiye'de doğrudan yabancı yatırım ve ekonomik büyüme arasındaki nedensel ilişki (2. Çeyrek) – 2006 (3. Çeyrek) için, Uzun vadeli veya kısa vadeli nedenselliği tespit etmek için nedensellik testleri yapıldığında sonuçlarımız gösterdi ki değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişkinin olmaması bizi kısa vadede nedensellik araştırmaya itti. Ancak bir nedensellik ilişkisine dair herhangi bir kanıt bulamadık.
Özet (Çeviri)
Although there is a considerable evidence on the link between Foreign Direct Investment (FDI) and economic growth in developing countries, the causal relationship of these two variables still remains an important question. This study attempts to examine the possible causal relationship between FDI and economic growth in Turkey, during the period 1992 (Quarter 2) – 2006 (Quarter 3). We employed the Johansen Cointegration and Granger Causality tests for detecting the long run or short run causality. Our results showed that there is no long run relationship between the variables, which led us to search the causality in the short run. However we couldn't find any evidence for a causality running from FDI to economic growth or economic growth to FDI in Turkey.