How online small groups co-construct mathematical artifacts to do collaborative problem solving
Çevrimiçi küçük gruplar ışbirlikli problem çözme yapmak ıçin matematiksel yapıları nasıl birlikte oluşturur
  1. Tez No: 714258
  2. Yazar: MURAT PERİT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GERRY STAHL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Drexel University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Anlayarak matematik öğrenmeyi desteklemek için pedagojiler ve öğretim araçları geliştirmek matematik eğitiminde önemli bir hedeftir. Matematiksel anlamanın çeşitli karakterizasyonları arasında ortak bir tema, matematiksel gerçekler, prosedürler ve grafiksel ve sembolik nesnelerle temsil edilen fikirler arasında ilişkiler kurmayı içerir. Söylem, öğrencilerin görünüşte ilgisiz matematiksel nesneler arasında bu tür bağlantıları fark etmelerini sağlamak için önem taşımaktadır. Anlayarak matematik öğrenmeyi desteklemek adına küçük grup işbirliği ve çevrimiçi iletişim araçlarının potansiyelini anlamak için matematiksel söylemin anbean analizine ihtiyaç vardır. Bu tez, metin, çizim ve wiki bazlı iletişim bileşenleri içeren bir çoklu etkileşim ortamında ortaöğretim öğrencilerinden oluşan sanal matematik takımlarının birlikte nasıl matematiksel nesneler kurgulayıp tartıştığını incelemektedir. Çevrimiçi oturumların etnometodolojik bakış açısıyla gerçekleştirilen örnek olay incelemeleri yoluyla ulaşılan tezin bulguları üç boyutta organize edilmiştir: (a) Matematiksel Sağlarlıklar: Ortak çizim ve sohbet alanları, ekiplerin ilgili matematiksel eserlerin çok kipli temsillerini etkileşim içerisinde oluşturmasına olanak tanımaktadır. Ortak tartışmaya girdi yapmak üzere iletilen mesajlar ve çizimlerin ortamda kalıcı olarak bulunması, sonraki tartışmalar sırasında bu temsillerin referans alınarak dönüştürülmesini ve tartışmanın derinleştirilmesini mümkün kılmaktadır. Katkıların kalıcılığı, ikili ortamda birden çok faaliyet dizisinin yönetimini kolaylaştırır. Bu ortamda paylaşılan katkıların oluşturulmasına ve değiştirilmesine yol açan eylemlerin sıralı olarak izlenebilmesi, gözlemciler için görsel akıl yürütme sürecini de görünür kılmaktadır. (b) Koordinasyon Yöntemleri: Takım üyeleri, sohbet gönderilerinin ve çizimlerinin zamansal koordinasyonu yoluyla ikili ortamda oluşan içerik arasında bir koordinasyon sağlarlar. Gruplar, sistem özelliklerinden birer referanslama kaynağı olarak faydalanarak görsel alandaki belirli nesnelere dikkatlerini yönelterek ortak dikkat oluşturarak bu nesneleri ilgili terminoloji ile ilişkilendirmektedir. Çizimler ve metin mesajları, bir birini anlamsal olarak tamamlayan göstergebilimsel kaynaklar olarak kullanılmaktadır. (c) Grup Anlayışı: Takımlar, ortak görevlerini yerine getirmek için birlikte oluşturdukları matematiksel eserlerin anlatı, grafik ve sembolik temsilleri arasında bağlantılar kurgulayarak ortak bir matematiksel anlayış geliştirmektedir. Ortak yapım çalışmasının etkileşimsel organizasyonu, grup için ortak bir problem alanının yaratılması ve sürdürülmesi için gerekli olan bir ortak dizinsel zemin oluşturur. Bu ortak dizinsel zemin takım üyelerinin yeni katkılarının anlaşılmasını sağlayan bir arkaplan sağlar. Yeni katkılar aynı zamanda ortak zemini sıralı olarak dönüştürerek önceki katkılara yüklenen anlamları da şekillendirir.
Özet (Çeviri)
Developing pedagogies and instructional tools to support learning math with understanding is a major goal in math education. A common theme among various characterizations of mathematical understanding involves constructing relations among mathematical facts, procedures, and ideas encapsulated in graphical and symbolic artifacts. Discourse is key for enabling students to realize such connections among seemingly unrelated mathematical artifacts. Analysis of mathematical discourse on a moment-to-moment basis is needed to understand the potential of small-group collaboration and online communication tools to support learning math with understanding. This dissertation investigates interactional practices enacted by virtual teams of secondary students as they co-construct mathematical artifacts in an online environment with multiple interaction spaces including text-chat, whiteboard, and wiki components. The findings of the dissertation arrived at through ethnomethodologically-informed case studies of online sessions are organized along three dimensions: (a) Mathematical Affordances: Whiteboard and chat spaces allow teams to co-construct multiple realizations of relevant mathematical artifacts. Contributions remain persistently available for subsequent manipulation and reference in the shared visual field. The persistence of contributions facilitates the management of multiple threads of activities across dual media. The sequence of actions that lead to the construction and modification of shared inscriptions makes the visual reasoning process visible. (b) Coordination Methods: Team members achieve a sense of sequential organization across dual media through temporal coordination of their chat postings and drawings. Groups enact referential uses of available features to allocate their attention to specific objects in the shared visual field and to associate them with locally defined terminology. Drawings and text messages are used together as semiotic resources in mutually elaborating ways. (c) Group Understanding: Teams develop shared mathematical understanding through joint recognition of connections among narrative, graphical and symbolic realizations of the mathematical artifacts that they have co-constructed to address their shared task. The interactional organization of the co-construction work establishes an indexical ground as support for the creation and maintenance of a shared problem space for the group. Each new contribution is made sense of in relation to this persistently available and shared indexical ground, which evolves sequentially as new contributions modify the sense of previous contributions.