Trakya Üniversitesi'nin merkez ilçedeki birimlerinde çalışan personelinin siberkondri düzeyleri ve etkileyen faktörler
Cyberchondria levels and affecting factors of the staff working i̇n the central district units of Trakya University
  1. Tez No: 714344
  2. Yazar: MEHMET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP EKUKLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sağlık kaygısı nedeniyle, internetten aşırı veya tekrarlayan bir biçimde sağlık bilgisi aranması sonucunda anksiyetenin artması siberkondri olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmayla Eylül 2020 – Mart 2021 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi'nin Edirne Merkez İlçedeki birimlerinde çalışan personelinin siberkondri düzeylerini belirlemek, bunu etkileyen sosyo-demografik değişkenleri ortaya koymak ve çözüm önerilerinde bulunmak amaçlanmıştır. Çalışmamız tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olup, Eylül 2020-Mart 2021 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi'nin Edirne Merkez İlçedeki birimlerinde çalışan 400 personel ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara araştırmacılar tarafından literatürden yararlanılarak geliştirilen 56 soru, Siberkondri Ciddiyet Ölçeği'ne ait 33 soru ve Sağlık Anksiyetesi Ölçeği'ne ait 18 soru olmak üzere toplam 107 sorudan oluşan anket formu uygulanmıştır. Trakya Üniversitesinin Merkez İlçedeki birimlerinde çalışan personelinin Siberkondri Ciddiyet Ölçeği'nden aldıkları puan ortalaması 72,4 ± 20,4 olarak bulunmuştur. Kadınların, 40 yaş ve altındaki katılımcıların, üniversite mezunu olanların, sağlıkla ilişkili olmayan birimlerde görev yapanların, kronik hastalığı olanların, çocukluk çağında ciddi zarar gördüğü herhangi bir olay yaşamış olanların, bir sağlık sorunları olduğunda ilk olarak internetten kontrol edenlerin, son bir yılda doktora başvuru sayısı 4 ve üzerinde olanların, internette geçirdikleri günlük ortalama süre ≥ 5 saat olanların, internetin doktorlar kadar bilgili olduğunu düşünenlerin, internetten edindikleri bilgiler sonrasında bir hekime başvurma ihtiyacı duyduğunu ifade edenlerin ve hekimin önerdiği tedaviye başlamadan önce bunu internette araştırdığını ifade edenlerin siberkondri puanları daha yüksek bulunmuştur. Sağlık bilgisi için aşırı veya tekrarlayan bir biçimde internet kullanımının, sağlık kaygısını arttırma, kendi kendine tanı ve tedavi ve sağlık hizmeti kullanımı artışı gibi olumsuzluklara yol açtığı görülmektedir. Bu nedenle siberkondri düzeyinin toplumun farklı kesimlerinde araştırılarak ve neden olduğu sağlık problemleri ile ekonomik ve sosyal maliyetlerinin ortaya konmasına yönelik yeni çalışmalar yapılarak konunun önemi vurgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Increased anxiety as a result of excessive or repetitive searches for health information on the internet due to health anxiety is defined as cyberchondria. With this study, it was aimed to determine the cyberchondria levels of the personnel working in the units of Trakya University in Edirne Central District between September 2020 and March 2021, to reveal the socio-demographic variables that affect this and to propose solutions. Our study is descriptive and cross-sectional and was carried out with 400 personnel working in the units of Trakya University in Edirne Central District between September 2020 and March 2021. A total of 107 questions composing of 56 questions developed by researchers using the literatüre, 33 questions of the Cyberchondria Severity Scale and 18 questions from the Health Anxiety Scale was applied to the participants. The mean score of the personnel working in the units of Trakya University in the Central District from the Cyberchondria Severity Scale was found to be 72.4 ± 20.4. Cyberchondria scores of women, participants aged 40 and under, university graduates, those working in nonhealth- related units, those with chronic diseases, those who have experienced any event in childhood that caused serious harm, those who first check online when they have a health problem, those who have applied to a doctor 4 or more in the last year, those who have an average daily time spent on the internet ≥ 5 hours, those who think the internet is as knowledgeable as doctors, those who stated that they needed to apply to a doctor after the information they obtained from the internet, and those who stated that they researched it on the internet before starting the treatment recommended by the doctor were found to be higher. It is seen that excessive or repetitive use of the Internet for health information leads to negative effects such as increased health anxiety, self-diagnosis and treatment, and increased use of health services. For this reason, the importance of the subject should be emphasized by investigating the level of cyberchondria in different parts of the society and by conducting new studies to reveal the health problems it causes and its economic and social costs.