Knowledge, attitude and practice regarding HIV/AIDS amonguniversity students in Xinjiang
Xınjıang'daki üniversite öğrencilerinin HIV/AIDS hakkında bilgi, tutum ve uygulamaları
  1. Tez No: 714439
  2. Yazar: NİMETCAN MEHMET YAĞMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Khadijah SHAMSUDDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universiti Kebangsaan Malaysia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Arkaplan: Xinjiang'daki ilk HIV pozitif vaka 1995'te teşhis edildi - hastalık muhtemelen bundan yıllar önce de mevcuttu. O zamandan beri Xinjiang'daki HIV vakalarının sayısı özellikle gençler arasında önemli ölçüde arttı. Xinjiang'da bugüne kadar gençlerin HIV/AIDS bilgi düzeyine ilişkin hiçbir çalışma yapılmamıştır. Amaç: Çalışmada Xinjiang'daki üniversite öğrencileri arasında HIV/AIDS ve risk faktörleri konusunda bilgi, tutum ve önleyici uygulamaların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metodoloji: Xingjiang Üniversitesi (XU) ve Xinjiang Tıp Üniversitesi'ne (XMU) kayıtlı öğrenciler arasında kesitsel bir anket yapıldı. Veriler, XU'dan rastgele 200 öğrenci ve XMU'dan 200 öğrenci arasında HIV/AIDS bilgisi, tutumu ve uygulaması hakkında, kendi kendine uygulanan standart anket kullanılarak toplandı. Öğrenciler etnik köken, cinsiyet, bölüm ve üniversiteye kayıtlı oldukları yıla göre ayrıldı. Bilgi 31 maddelik bir anket, tutum 10 maddelik bir anket ve uygulama 11 maddelik bir anket kullanılarak değerlendirildi. Sonuç: Öğrencilerin %74.5.1'i HIV/AIDS hakkında iyi bilgiye sahipti; genel olarak, ortalama bilgi puanı 19.3 +5.5 idi. Bilgi puanları 2 ile 30 arasında değişiyordu.
Özet (Çeviri)
Background: The first HIV positive case in Xinjiang was diagnosed in 1995 – though it is likely the disease was present many years prior to this. Since then the number of HIV cases in Xinjiang has risen considerably especially among young people. To date no studies on level of HIV/AIDS knowledge among young people had been done in Xinjiang. Objective: To assess the level of knowledge, Attitude and practice of preventive on HIV/AIDS and its risk factors and among university students in Xinjiang Methodology: A cross– sectional survey was conducted among students enrolled in Xingjiang University (XU) and Xinjiang Medical University (XMU). Data was collected using self-administered standardized questionnaire on HIV/AIDS knowledge, attitude and practice among 200 students randomly students from XU and 200 students from XMU. Students were stratified by ethnicity, sex, major and number of years enrolled in the university. Knowledge was assessed using a 31-item questionnaire, attitude was assessed using a 10-item questionnaire and practice was assessed using an 11-item questionnaire. Result: 74.5.1% of students had good knowledge regarding HIV/AIDS; overall, the mean knowledge score was 19.3 +5.5. Their knowledge score ranged from 2 to 30.