Statistical process control (SPC) From JUST IN TIME (JIT) perspective and its application
Tam zamanlı üretim (TZÜ) perspektifinden istatistiksel süreç kontrolü (İSK) ve bir uygulama
  1. Tez No: 714438
  2. Yazar: MURAT GÖRMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL OYGUR YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tezin amacı, İstatistiksel Süreç Kontrol (İSK) sistemini dişli çark üretim sistemine uygulamaktır. Kalite standart sürece uygunluk derecesidir. Üretilen ürünlerde sürekli olarak kaliteyi geliştirmek, Tam Zamanında Üretim (TZÜ) felsefesinin temelini oluşturur. Tam Zamanında Üretim felsefesini benimseyen üretici, standartlardan sapmaları azaltıcı, mükemmel bir üretim süreci arzular. Çünkü sapma demek yeniden işlem demek, yeniden işlem demek israf demektir. Tam Zamanında Üretim felsefesini benimsemiş bir organizasyon, üretilen her bir parçanın birbirleriyle mükemmel bir uyumunun olduğu bir süreci hedeflemelidir. Süreçteki bu mükemmelliği yakalamak için ise sürecin kontrol altında olması gerekir. Yukarıda belirtildiği gibi süreç kontrol altında olmalıdır. Üretilen iki nesne asla birbirinin tıpatıp aynısı olamaz ve toplam sapma asla tamamen elimine edilemez. Fakat bunun temelleri tanımlanabilir, kontrol altına alınabilir ve sapmalar İstatistiksel Süreç Kontrolü ile dereceli olarak azaltılabilir. İşte süreci kontrol altına alabilmek için kullanılan bu araç İstatistiksel Süreç Kontrolüdür. Tam Zamanında Kaliteyi başarabilmek için kullanılacak istatistikte göz önünde bulundurulması gereken 4 nokta vardır: - İSK de bizzat atölye ortamında kontrol ve hatalı üretimi önleyici mühendislik dizaynının düzenli olarak uygulanması ile minimum hata sağlanabilir. - İSK nün uygulama alam sadece atölye ortamıyla sınırlı kalmamalıdır. - ISK nün başarılı olabilmesi için işçi katılımı şarttır. - Artan kalite maliyetlerin azalması demektir. İSK de süreç çıktıları hemen kullanılarak anında geri besleyici mesajlar süreçten alınır ve bu mesajların yardımıyla süreç düzenlenir. Bunun neticesinde ise son kontrolün önemi, maliyeti azaltılmış olur ve hatalı üretim engellenmiş olur. Mesela dişli çark üretiminde bir CNC tezgahında herhangi bir dişli üretilirken işlemde makinanın kesici takımlarında bir körelmeden dolayı hatalı üretime geçildiğini farz edersek ; klasik kontrolde bu hataların tespiti son kontrole kalabilirken, İSK de işçilerin süreci takibi sayesinde anında hata tespit edilir ve hemen düzenleyici geri besleme ile muhtemel hata kaynaklan araştırılır ve düzeltilir. Fakat İSK sadece üretim esnasında değil, satın alma dahil bütün işlemlerde uygulanmalıdır. İSK, malzemelerin ekonomik ve kullanışlı olarak üretimini sağlamak maksadıyla üretimin her aşamasında istatistiksel metot ve tekniklerin kullanılmasıdır. İSK üretimin daha önceden tespit edilen spesifıkasyonlara , standartlara uyumunu belirler ve hatalı üretimin minimize edilmesini sağlar. İSK basit bir kontrol yöntemi değildir ,amacı sadece hataları tespit etmek değil hem de hatalı üretimi engellemektir. İSK çalışanların, makinaların, metotların, malzemenin, sürecin kalitatif ve kantitatif özelliklerini ölçerek ve kontrol ederek hatasız bir üretimi hedefler. Burada ana fikir hatalı üretim meydana geldikten sonra tepki vermek yerine problemleri oluşmadan önleyebilmektir. İSK' nün amacı süreç devam ederken çalışanlara kaliteyi kontrol edebilmelerinde etkili bir araç olabilmektir. Kalite üretimde olur kontrolde değil. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Tam Zamanında Sistem felsefesi incelenmiştir. ikinci bölümde , Tam Zamanında Kalite Yönetimi, Toplam Kalite Kontrolü, İstatistiksel Süreç Kontrolü ve metotları açıklanmıştır. Üçüncü bölüm, İSK' nün gerçek hayatta dişli çark üretimine uygulanmasından oluşmaktadır. Bu uygulama, mevcut durumun tespiti, problemli durumun nedenlerinin belirlenmesi, temel nedenlere iniş, İSK tekniklerinin özelliklede kontrol şemalarının kullanılmasını ve düzeltici tedbirlerin alınmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to apply Statistical Process Control (SPC) system to the cog wheel production. Quality is a measure of conformance to a standard process. Continuous quality improvement of manufactured products is a fundamental assumption of Just in Time (JIT) manufacturing. A JIT manufacturer looks for perfect manufacturing process to reduce variation .because variation requires rework and rework means waste. A company that implements the just in time approach should attempt to do perfect processes that every items is produced exactly the same as every other item. To remove variance from the process requires control of process. As it is stated above process must be controlled. No two things can be all alike and total variation can never be entirely eliminated. But its causes can be identified and controlled and variation can be significantly reduced by the help of statistical process control. The tool that must be used to control the process is statistical process control(SPC).There are four key points about using statistics to achieve Just in Time quality. These are: - The proper use of SPC can give literal meaning to the term zero defects by using shop floor control and engineering design to prevent defective production - SPC implementation should not be limited to use on the shop floor - Properly implemented , SPC is a fully realized form of pure employee involvement - Improved quality costs significantly less money In statistical process control, simultaneous feedback messages from processes are taken by using processes outputs. By the help of these messages processes are adjusted and so the cost of final control is decreased and it is obstructed for process to produce defective products. For example, in cog wheel shop and at the CNC counter any kind of gear produces. During the operation a malfunction is occurred in the machine because of the dull of cutting implement and defective products are begin to be produced. In classical control these defects can be determined at the end of process but in statistical process control because the employee controls the critical measures during the operation with define time intervals, the defective product will be determined simultaneously and| the causes will be searched and corrected so defect-free products will be produced. But SPC should be applied not only in processes but also in procurement. Statistical Process Control is the use of statistical methods and techniques in every phase of production in order to provide production of materials in an economical and useful manner. SPC determines the suitability of production to the pre determined specifications. SPC aims to correlation to the standards and it is a tool used for to minimize the defective production. SPC is not a simple control procedure . Its purpose is not only to determine defects but also to block the defective production. SPC aims to reach defect i free production results by using numerical data with the purpose of measuring and controlling qualitative and quantitative properties of supplied materials, methods, processes, machines, and employees. The main focus of contemporary quality idea is to obstacle problems before formation instead of reacting to defective products. The purpose of SPC is to provide an effective tool for operators to monitor quality as the process is going on. SPC provides a technique for production operators to monitoring quality continuously throughout the process. Quality is manufactured into the product, not inspected into it. Three chapters are included in this thesis. In Chapter I, Just in Time (JIT) system is analyzed. In Chapter II, Just in Time Quality Management, Total Quality Control(TQC), Statistical Process Control(SPC) and its methods is explained. Chapter III consist of a real word application of Statistical Process Control (SPC) system to the cog wheel production. This application study includes the determination of current state, the reasons of this situation, determination of roots of reasons, use of SPC methods especially control charts and taking corrective action to eliminate the problems.