Türkiyedeki yabancı dil öğretim politikaları ile Avrupa Birliği yabancı dil öğretim politikalarının karşılaştırılması
Comparison of foreign language teaching policies of Turkey and European
- Tez No: 714529
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN TÜTÜNİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma Avrupa birliği konseyi tarafından oluşturulan dil öğretim politikaları ile Türkiye'de Milli Eğitim bakanlığı tarafından hazırlanmış İngilizce dersi öğretim politikalarının arasındaki benzerlik ve farklılıkları belirtmek üzerine yapılmıştır. Avrupa birliği dil öğretim programları ve Türkiye'de uygulanan yabancı dil öğretim programlarını karşılaştırmak için nitel veri toplama yöntemlerinden doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır.Bu bağlamda MEB talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından 2018 yılında yayınlanan“ İlköğretim ve ortaöğretim İngilizce Dersi Öğretim Programı”ile Avrupa ülkelerinde kullanılmakta olan Avrupa Birliği ülkeleri Yabancı dil öğretimi ve öğrenimi ortak çerçeve programı karşılaştırılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre Milli eğitim bakanlığı tarafından hazırlanan ilköğretim ve ortaoğretim İngilizce dersi öğretim proramının Avrupa konsayi tarafından hazırlanan Avrupa birliği ülkeleri yabancı dil öğretimi ve öğrenimi ortak çerçeve programı ile oldukça örtüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is to point out the language teaching policies created by the European Union Council, the similarities and differences between the English lesson teaching policies prepared by the Ministry of National Education in Turkey. Document analysis technique which is one of the qualitative data collection methods, was used to compare the language teaching programs of the European Union and the foreign language teaching programs implemented in Turkey. In this context, the“Primary and Secondary Education English Curriculum”published by the Ministry of Education Board of Education and Discipline in 2018 and the European Union countries Foreign language teaching and learning common framework program used in European countries were compared. According to the results of the research, it has been seen that the primary and secondary education English lesson teaching program prepared by the Ministry of National Education is quite compatible with the foreign language teaching and learning common framework program of the European Union countries prepared by the European Council.