Effects of attachment styles on prefrontal cortex during naturalistic social interaction: An fNIRS based hyperscanning study
Sosyal etkileşimde bağlanma stillerinin prefrontal korteks üzerindeki etkileri: fNIRS hipertarama çalışması
  1. Tez No: 714568
  2. Yazar: BURCU YARGIÇOGLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT PERİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sosyal nörobilim alanında yapılan bu fonksiyonel yakın kızılötesi spektroskopisi (fNIRS) hipertarama çalışmasında, bağlanma kuramı da dikkate alınarak doğal sosyal etkileşim süresince prefrontal korteks (PFK) oksihemoglobin (HbO) aktivasyonundaki bireysel farklılıklar ve beyinler arası senkronizasyon incelenmiştir. 48 sağ-eli baskın yetişkin erkek katılımcının baskın bağlanma stilleri belirlenmiş ve çiftler halinde taş kağıt makas (TKM) oyununun yarışılan ve işbirliği yapılan ters ve düz versiyonlarını hem bireysel hem de yüz yüze durumda oynamaları istenmiştir. Özgün koherans farklılığı ölçüm metodu sayesinde yarışma ve işbirliği oyunlarında frontopolar kortekste (FK) ve TKM oyununun versiyonuna bağlı olarak bilateral dorsolateral PFK (DLPFK) üzerinde yanallaştırılmış beyinler arası anlamlı koherans gözlemlenmiştir. Buna ek olarak, 27 güvenli ve 21 güvenli olmayan bağlanma stiline sahip katılımcı gruplarının sosyal etkileşim esnasındaki FK HbO aktivasyonlarının birbirinden anlamlı olarak farklılaştığı gözlemlenmiştir. Deney sonuçları frontopolar korteksin sosyal etkileşimdeki rolünü göstermenin yanı sıra güvenli bağlanma stilinde bu bölgede daha güçlü bir aktivasyon gözlenmesi frontopolar bölgenin sosyal etkileşim sırasında bağlanma stillerine göre de aktivasyon farklılığı gösterebileceğine işaret etmektedir. Sonuç olarak, bu bulgunun bireysel farklılıkların açıklanmasına yardımcı olabilecek potansiyel bir nörobiyolojik gösterge olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates possible differences of prefrontal cortex (PFC) activity as well as brain-to-brain coordination across PFCs of dyads during naturalistic social interaction from an attachment theory perspective by employing functional near-infrared spectroscopy (fNIRS) hyperscanning. Male participants with right-hand dominance (N=48) were administered Turkish Experiences in Close Relationship Scale (Sumer, 2006) for assessment of predominant adult attachment styles (Secure:27, Insecure: 21) and played regular and reverse cooperative and competitive versions of the rock-paper-scissors (RPS) game to facilitate standardized social interaction. By using a novel method, significant inter-brain coherence were observed for both competition and cooperation tasks at fronto-polar cortex (FC) and dorsolateral PFC (DLPFC) bilaterally in a lateralized manner depending on the task type. Moreover, two-sample t-tests have revealed that attachment styles do have effects on FC oxygenated hemoglobin (HbO) activation. Overall, our findings suggest that FC, thought as a hub for metacognition, while contributing to social interaction, interestingly elicits activation differences w.r.t. attachment styles as well, with secure attachment orientation exhibiting stronger hemodynamic response, which may serve as a putative neuro-biologic marker underlying individual differences.