The effects of anxiety and attachment styles on online gaming motivations on adult Turkish online gamer population
Türkiye örnekleminde kaygı ve bağlanma türlerinin oyun oynama motivasyonlarına etkisi
  1. Tez No: 757172
  2. Yazar: HİKMET BERFİN KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE SALTUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Video oyunlarının psikolojik sağlık ile ilişkisi yıllarca tartışma konusu olmuştur. Bu araştırmanın amacı kaygı ve bağlanma stilleri ile çevrimiçi oyun oynama motivasyonları arasındaki ilişkinin anlayışını derinleştirerek video oyunlarındaki davranışların psikoterapi sürecinde kullanılma ihtimalini ve verimliliğini anlamaktır. Araştırmada alışkanlık olarak çevrimiçi oyun oynayan, 18 ila 56 yaş arası 207 katılımcı değerlendirilmiştir. Hipotezler, kaygı, bağlanma stilleri arasında ve oyun oynama motivasyonları arasında anlamlı bir ilişki gözlemlenmesidir. Sonuçlar, kaygı, bağlanma stilleri ve oyun oynama motivasyonları arasında anlamlı korelasyonlar göstermiştir. Bu sonuçlar video oyunları içerisindeki davranışların, psikoterapi sürecinde ve tanı koyma sürecinde verimli bir araç olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With the vast eligibility of video games, their relation to mental statuses have been a subject of discussion. Prior research showed a significant relation between gaming behavior and mental statuses. This research aims to deepen the understanding of relations between online video gaming motivations, game genre preference, anxiety and attachment styles with the aim of using in-game behavior as an indicator of specific mental. The study has been conducted on 207 participants who habitually played online video games and are between the ages of 18 and 56. It was hypothesized that a significant relationship would be found between anxiety, attachment styles and online gaming motivations. Results revealed significant correlations among variables and validating both hypotheses and endorsing the possibility of gaming motivations being used in psychotherapy for diagnostic purposes.