Chiari tip 1 malformasyonlu hastalarda posterior fossa volümetrik ölçümleri ve kranioservikal bileşke dtı (diffusion tensor imaging) verilerinin prognoz üzerine etkisi
The effect of posterior fossa volumetric measurements and craniocervical junction dti (diffusion tensor imaging) data on prognosis in patients with chiari type 1 malformation
- Tez No: 714635
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT NADERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalısmanın amacı Chiari Tip 1 Malformasyon (CM1)'lu hastalarda preoperatif dönemde ve postoperatif birinci ay sonunda spinal kordun durumunu Difüzyon Ağırlıklı Görüntüleme (DAG) ve traktografi ile inceleyip sonuçları normal hasta grubuyla kıyaslamak; CM1 hastalarının preoperatif dönemdeki posterior fossa volüm (PFV)lerini ölçüp normal grupla kıyaslayarak bu ölçümlerin CM1 hastalığı ile iliskisini ortaya koymaktır. Toplamda 81 hasta (CM1 hastası 33; DAG ve traktografi çalısması için kontrol grubu 15; PFV ölçüm çalısması için kontrol grubu 33) çalısmaya dahil edildi. Hastaların yas ortalaması 37.7 (±11.8) yıl olup en genç hasta 12, en yaslı hasta 57 yasındaydı. CM1 ve kontrol grubu hastalarına kranioservikal bölgede DAG ve traktografi yapıldı ve PFV'leri ölçüldü. CM1 hastaları dura açılmadan yapılan suboksipital dekompresyon yöntemiyle opere edildi. Cerrahi sonuçlar Chicago Chiari Outcome Scale (CCOS) ve Asgari Skalası ile değerlendirildi. CCOS ve Asgari Skalası'na göre hastaların klinik olarak fayda gördükleri tespit edilmistir. Postoperatif birinci ayda elde edilen DAG ve traktografi değerlerinin, pontobulber ve spinal kord C3-4 düzeyinde, preoperatif dönemdeki değerlere göre normale yaklastığı tespit edilmistir. CM1 hastalarının posterior fossa hacimlerinin normal hasta grubuna göre anlamlı derecede daha düsük olduğu tespit edilmistir. DAG ve traktografi verilerinde saptanan düzelmenin CCOS ve Asgari Skalası ile elde edilen iyi klinik sonuçlarla paralellik göstermesi, CM1 hastalarında, kranioservikal bölgede yapılan DAG ve traktografi ölçümlerinin prognoz üzerinde yol gösterici bir ölçüm metodu olabileceğini düsündürmektedir. CM1 hastalarının PFV'lerinin normal hasta grubuna göre anlamlı derecede daha düsük olması, literatür bilgilerine benzer sekilde CM1'in etyopatogenezinde küçük bir posterior fossa gelisiminin yer aldığı görüsünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the spinal cord status with Diffusion Tensor Imagıng (DTI) and Tractography preoperatively and postoperatively at Chiari Malformation Type 1 (CM1) patients and compare the results with the data obtained from normal people and, by measuring the posterior fossa volume (PFV) of CM1 patients and normal people, to determine the relationship between these volumetric measurements with CM1 disease. 81 patients (33 CM1 patients; 15 control group for DTI and tractography measurements; 33 control group for PFV measurements) were included in the study. Mean age was 37.7 (±11.8) years, the youngest patient was 12 and the eldest was 57. For CM1 patients and control group, DTI and tractography data was obtained from craniocervical region. Posterior fossa volumes were measured manually. CM1 patients were operated with suboccipital decompression technique without opening dura. Surgical results were evaluated with Chicago Chiari Outcome Scale (CCOS) and Asgari Scale. According to CCOS and Asgari Scale results, the surgical technique was clinically beneficial. The DTI and tractography values of CM1 patients compared to control group, at pontobulbar and spinal cord C3-4 levels, CM1 patients' values have been found to be approaching to normal values after surgery. The PFV of CM1 patients as compared to that of control group have been found to be significantly lower. In conclusion, DTI and tractography can be a guiding measurement method on the prognosis of CM1 according to deteched improvement DTI-tractography data and good clinical results after surgery. The lower PFV supports the opinion that a small posterior fossa development is involved in the formation of CM1 pathogenesis.