Sarılop incir çeşidinde potasyum uygulamalarının meyve kalitesi üzerine etkileri
The effects of potassium applications on fruit quality in sarilop fig variety
- Tez No: 714788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI ZAFER CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ülkemiz, dünyada kuru ve yaş incir üretim ve ticaretinde ilk sırada yer almaktadır. Yapılan pazar analizlerinde, kaliteli olma koşulu ile kuru ve yaş incire olan talebin artış eğiliminde olduğu ortaya çıkmaktadır. Önemli üretici olmasına rağmen ülkemizde kişi başına düşen incir tüketimi çok düşüktür, bu nedenle iç pazarın geliştirilmesi de önem kazanmaktadır. Yaş ve kuru incir kalitesini en üst seviyede düşürdüğü bilinen çatlama ve güneş yanıklığı üzerinde önemli etkileri olduğu düşünülen potasyum uygulamalarının; yaş ve kuru meyve kalitesi üzerindeki etkilerinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Çalışmada ülkemiz incir üretim plantasyonunun yoğun bir kısmını oluşturan Sarılop incir çeşidi seçilmiştir. Bu amaçla Aydın İli İncirliova İlçesinde bulunan İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Merkez İşletmesinde 2015 yılında 6x4 m aralıklarla dikilmiş Sarılop incir bahçesi kullanılmıştır. Çalışma tesadüf blokları deneme desenine göre, her bir uygulama 5 tekerrürlü ve her tekerrürde 2 ağaç olacak şekilde yapraktan iki farklı dozdaki potasyum tiyosülfat (10 g ve 20 g) ve bir kontrol uygulaması (Kontrol) yer almıştır. Artan düzeyde K'lu gübre uygulamasının meyvedeki kalite öğelerine (renk, % brix, ortalama meyve ağırlığı, meyve boyu-eni, titre edilebilir asit miktarı (%), meyve sertliği, ostiol açıklığı, çatlama, güneş yanıklığı) etkileri incelenmiştir. Denemede ayrıca uygulamaların, yaprak ayasında makro ve mikro bitki besin elementleri konsantrasyonuna etkileri de incelenmiştir. Çalışma sonucunda, Potasyum tiyosülfat (KTS) uygulamalarının, hem taze hem de kuru meyvede; incir yüzeyinde görünen güneş yanıklığına etkisi %95 güvenle önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country ranks first in the production and trade of dried and fresh figs in the world. In the market analyzes made, it is revealed that the demand for dried and fresh figs tends to increase, as long as they are of good quality. Although Turkey is an important producer, the per capita consumption of figs in our country is very low, so it is important to develop the domestic market. It is aimed to reveal the effects of potassium applications; considered to have significant effects on cracking and sunburn, known to reduce the quality of age and dried figs at the highest level, on fresh and dried fruit quality. In the study, Sarılop fig variety, which constitutes a dense part of our country's fig production plantation, was selected. For this purpose, Sarılop fig orchard, which was planted in 6x4 m intervals in 2015, was used in the Central Plant of the Fig Research Institute Directorate, located in Aydın province İncirliova district. According to the randomized blocks experimental design, two different doses of potassium thiosulfate (10 g and 20 g) and a control application (Control) from the leaf were included in each application with 5 replications and 2 trees in each replication. The effects of increasing levels of K fertilizer application on fruit quality elements (color, brix %, average fruit weight, fruit length-width, amount of titratable acid (%), fruit firmness, ostiol clearance, cracking, sunburn) were investigated. In the experiment, the effects of the applications on the macro and micro plant nutrient concentrations in the leaf blade were also investigated. As a result of the study, it has been determined that the effect of potassium thiosulfate (KTS) applications on sunburn appearing on the surface of figs in both fresh and dried fruits is significant with 95% confidence.