Nanokompozit yapılı elektroeğrilmiş nanoliflerin biyosensör hazırlanmasına yönelik uygulamaları
Applications of nanocomposite structured electrospum nanofibers for the preparation of biosensor
- Tez No: 714939
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ODACI DEMİRKOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez çalışmasında, Anti-CD36'nın immobilizasyon matriksi olarak kullanılmak üzere PS/MWCNT-PAMAM ve PS/GO-APTES olmak üzere iki ayrı nanokompozit temelli nanolif (NTNL) üretilmiştir. Sentezlenen NTNL'lerin her bir modifikasyon basamağındaki fiziksel ve kimyasal karakterizasyonları için ileri karakterizasyon teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen NTNL'ler, belirlenen optimum koşullar altında elektroeğirme tekniği ile SPCE yüzeyinde biriktirildikten sonra yüzeye Anti-CD36'nın kovalent immobilizasyonu gerçekleştirilerek CD36 proteininin tayinine yönelik iki farklı immünosensör sistemi geliştirilmiştir. İmmünosensör sistemlerinin elektrokimyasal yüzey karakterizasyonu için DPV, CV ve EIS teknikleri ile gerçekleştirilmiş olup elde edilen verilerden yola çıkarak analitik karakteristikleri belirlenmiştir. Belirlenen performans faktörleri dikkate alındığında PS/GO-APTES/Anti-CD36 immünosensörünün CD36 proteini tayini için daha duyarlı olduğu belirlenmiştir. Bu sebeple PS/GO-APTES/Anti-CD36 biyofonksiyonel yüzeyinde hücre kültürü çalışmalarıyla elde edilen makrofaj ve köpük hücrelerinin adezyonlarının incelenmesi için elektrokimyasal ölçümler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, geliştirilen biyofonksiyonel yüzeyde makrofaj ve köpük hücrelerinin adezyonlarının floresan mikroskop görüntüleri elektrokimyasal karakterizasyon sonuçlarını destekler nitelikte bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two different nanocomposite-based nanofibers (NBNF), PS/MWCNT-PAMAM and PS/GO-APTES, were produced to be used as the immobilization matrix of Anti-CD36. Advanced characterization techniques were used for the physical and chemical characterization of synthesized NBNFs at each modification step. After the obtained NBNFs were deposited on the SPCE surface with the electrospinning technique under the determined optimum conditions, two different immunosensor systems were developed for the determination of CD36 protein by performing covalent immobilization of Anti-CD36 to the surface. DPV, CV and EIS techniques were used for the electrochemical surface characterization of the immunosensor systems and analytical characteristics were determined based on the data obtained. Considering the determined performance factors, PS/GO-APTES/Anti-CD36 immunosensor was determined to be more sensitive for CD36 protein determination. For this reason, electrochemical measurements were carried out to examine the adhesions of macrophages and foam cells obtained by cell culture studies on the PS/GO-APTES/Anti-CD36 biofunctional surface. In addition, fluorescent microscope images of the adhesions of macrophages and foam cells on the developed biofunctional surface were found to support the results of electrochemical characterization.