Üniversite öğrencilerinde serbest zamanda sıkılma algısı, psikolojik sağlamlık ve saldırganlık eğilimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perception of leisure boredom, psychological resilience and aggression tendency in university students
  1. Tez No: 714944
  2. Yazar: TÜLAY AVCI TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinde serbest zamanda sıkılma algısı, psikolojik sağlamlık ve saldırganlık düzeylerindeki farklılıkları ortaya koymak aynı zamanda bu üç değişken arasındaki ilişkinin yapısal eşitlik modeli ile test edilmesi amacı taşımaktadır. Çalışmaya Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde öğrenim gören toplam 1046 (Ortyaş=21.98±3,87) öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Serbest Zamanda Sıkılma Algısı Ölçeği”(SZSAÖ),“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”(KPSÖ) ve“Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği”(BPSÖ) kullanılmıştır. Katılımcılar ölçek formlarını online olarak cevaplamışlardır. Elde edilen verilerin analizinde bağımsız örneklemler için t-testi, ANOVA, MANOVA ve Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Ayrıca çalışmadaki ölçekler arasındaki ilişki Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) ile incelenmiştir. Analiz sonuçları cinsiyet değişkeninin“SZSAÖ”puanları üzerindeki temel etkisinin anlamsız,“BPSÖ”puanları üzerindeki temel etkisinin ise anlamlı olduğunu göstermiştir. Yapılan t-testi sonuçlarına göre cinsiyet değişkeni ile katılımcıların“KPSÖ”ortalama puanları arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların fiziksel aktiviteye katılım sıklığı değişkeninin“SZSAÖ”ile“BPSÖ”üzerindeki temel etkisinin anlamlı olduğu MANOVA analiz sonuçları ile tespit edilmiştir. Ayrıca ANOVA analiz sonuçları katılımcıların“KPSÖ”ortalama puanlarının söz konusu değişkene göre anlamlı farklılaştığını göstermiştir. Katılımcıların serbest zaman aktivitelerine katılım şekli değişkeninin“SZSAÖ”tüm alt boyutları ile“BPSÖ”'Öfke' ve 'Düşmanlık' alt boyutları üzerindeki temel etkisinin anlamlı olduğu aynı zamanda“KPSÖ”ortalama puanlarının söz konusu değişkene göre anlamlı farklılaştığı tespit edilmiştir. Korelasyon analiz sonuçlarına göre“SZSAÖ”tüm alt boyutları ile“KPSÖ”arasında negatif,“SZSAÖ”tüm alt boyutları ile“BPSÖ”'Fiziksel Saldırganlık', 'Öfke' ve 'Düşmanlık' alt boyutları arasında pozitif ayrıca“SZSAÖ”'Sıkılma' alt boyutu ile“BPSÖ”'Sözel Saldırganlık' alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bununla birlikte“KPSÖ”ile“BPSÖ”'Öfke' ve 'Düşmanlık' alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) analiz sonuçları“SZSAÖ”nün“BPSÖ”ve“KPSÖ”üzerinde ayrıca“KPSÖ”nün“BPSÖ”üzerinde doğrudan anlamlı bir etkiye sahip olduğu“SZSAÖ”nün“BPSÖ”üzerindeki etkisinde“KPSÖ”kısmi aracılılık etkisi rolü üstlenmiştir. Sonuç olarak katılımcıların serbest zamanda sıkılma algısı, psikolojik sağlamlık ve saldırganlık eğilimlerinin bazı değişkenlere göre farklılık gösterdiği, serbest zamanda sıkılma algısının psikolojik sağlamlık ve saldırganlık üzerinde doğrudan etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the differences in the perception of boredom, psychological resilience and aggression levels in university students, as well as to test the relationship between these three variables with the structural equation model. A total of 1046 (Average=21.98±3.87) students studying at various universities in Turkey voluntarily participated in the study. In the study, the“Leisure Boredom Scale”(LBS), the“Brief Resilience Scale”(BRS) and the“Buss-Perry Aggression Scale”(BPAS) were used as data collection tools. Participants answered the scale forms online. In the analysis of the data obtained, t-test, ANOVA, MANOVA and Pearson Correlation analysis were applied for independent samples. In addition, the relationship between the scales in the study was examined with the Structural Equation Model (SEM). The results of the analysis showed that the main effect of the gender variable on the“LBS”scores was insignificant, while the main effect on the“BPAS”scores was significant. According to the t-test results, it was determined that there was a significant difference between the gender variable and the participants' average scores of“BRS”. It was determined by the MANOVA analysis results that the main effect of the participants' frequency of participation in physical activity variable on“LBS”and“BPAS”was significant. In addition, the results of the ANOVA analysis showed that the participants' mean“BRS”scores differed significantly according to the variable in question. It was determined that the main effect of the variable of the participant's participation in leisure activities on all sub-dimensions of“LBS”and the sub-dimensions of“BPAS”,“Anger”and“Anger”was significant, and at the same time, the average scores of“BRS”differed significantly according to the variable in question. According to the results of the correlation analysis, between all the sub-dimensions of“LBS”and“BRS”was negative,“BPAS”was positive between all sub-dimensions of“BPAS”and“Physical Aggression”,“Anger”and“Hostility”, and“BPAS”was“Bored”. It was observed that there was a positive and significant relationship between the sub-dimensions of“BPAS”and“Verbal Aggression”. In addition, it was determined that there was a significant relationship between the“BRS”and“BPAS”,“Anger”and“Hostility”sub-dimensions. Structural Equation Model (SEM) analysis results, partial mediation effect of“BRS”in the effect of“LBS”on“BPAS”, where“LBS”has a direct and significant effect on“BPAS”and“BRS”has a direct and significant effect on“BPAS”. As a result, it was determined that the perception of boredom, resilience and aggression tendencies of the participants in leisure differ according to some variables, and the perception of boredom in leisure has a direct effect on resilience and aggression.