Öğrendiğini anlat (teach-back) yöntemiyle yapılan emzirme eğitiminin annelerde emzirme başarısı ve emzirme öz yeterliliğine etkisi
The effect of breastfeeding training given to mothers with the teach-back method on their breastfeeding self-efficacy
  1. Tez No: 777371
  2. Yazar: SEVİLAY TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, annelere öğrendiğini anlat (teach-back) yöntemi kullanılarak verilen emzirme eğitiminin annenin emzirme öz yeterliliğine etkisinin incelenmesidir. Gereç- Yöntem: Yarı deneysel ön test- son test kontrol gruplu izlem tasarımındaki araştırma bir eğitim ve araştırma hastanesinin birinci basamak yeni doğan yoğun bakım ünitesinin anne bebek uyum odasında kalan anneler ile Ekim 2021-Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni Ocak- Haziran 2022 tarihleri arasında yenidoğan yoğun bakım ünitesinin anne bebek uyum odasında kalan annelerden oluşmuştur (Toplam 70 anne, 35 müdahale, 35 kontrol). Araştırmada müdahale ve kontrol grubu verileri üç görüşmede Kişisel Bilgi Toplama Formu, LATCH Emzirmeyi Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği ve Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Öğrendiğini Anlat (Teach-Back) yöntemi ile Emzirme Eğitim Materyali kullanılarak eğitim gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubu anneler kliniğin rutin eğitimini almıştır. Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu'ndan etik kurul izni, eğitim ve araştırma hastanesinden kurum izni, annelerden yazılı onam alınmıştır. Bulgular: Müdahale grubundaki annelerin yaş ortalaması 25,37±4,86, kontrol grubundaki 26,45±4.56'dır (p>0.05). LATCH Emzirme Değerlendirme Ölçme Aracı toplam puan ortalamaları müdahale ve kontrol gruplarında ilk görüşmede farklı olmayıp (p=,187) ikinci (p=,012) ve üçüncü (p=,002) görüşmelerde müdahale grubunun puanları daha yüksek bulunmuştur. Eğitim öncesi Postpartum Emzirme Öz Yeterlilik ölçeği toplam puan ortalamalarının her iki grup arasında farklı olmadığı belirlenirken (p=,158), öğrendiğini anlat yöntemi ile yapılan eğitim sonrasında müdahale grubunun ortalamasının kontrol grubunun ortalamasından yüksek olduğu belirlenmiştir (ikinci görüşme p=,000; üçüncü görüşme p=,001).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim in performing this study is to investigate the effect of breastfeeding training given to mothers using the teach-back method on their breastfeeding self-efficacy. Materials-Methods: This quasi-experimental study with the pretest-posttest control group follow-up design was carried out with mothers rooming-in with their babies in the primary care neonatal intensive care unit of a training and research hospital between October 2021 and November 2022.The population of the study consisted of mothers rooming-in with their babies in the neonatal intensive care unit between January 2022 and June 2022. Total 70 mothers were included in the study sample ( 35 intervention, 35 control group). The inclusion criteria were as follows: breastfeeding, being primiparous, having normal / cesarean delivery (37-42 weeks), not having a risky pregnancy, not having hearing and visual impairments, not having a psychiatric disorder. The study data were collected from the participants in the intervention and control group using the Personal Information Form, the LATCH Breastfeeding Diagnosis and Assessment Scale, and the Breastfeeding Self-Efficacy Scale in three interviews. Training was carried out using the Breastfeeding Education Material with the Teach-Back method. The mothers in the control group received the routine training given in the clinic. Before the study was conducted, the approval from the NonInterventional Research Ethics Committee, permission from the administration of the training and research hospital where the study was to be conducted and written informed consent from the participants were obtained. Results: The mean age of the mothers was 25.37±4.86 years in the intervention group, and 26.45±4.56 years in the control group (p>0.05). The mean scores obtained from the overall LATCH Breastfeeding Diagnosis and Assessment Scale by the participants in the intervention and control groups at the first interview were not different (p=.187). However, the participants in the intervention group obtained higher mean scores at the second (p=.012) and third (p=.002) interviews. The mean scores obtained from the overall the Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy scale by the participants in the intervention and control groups at the first interview were not different (p=.158) However, after the training given through the Teach-Back method, the participants in the intervention group obtained higher mean scores than did the participants in the control group (second interview p=.000; third interview p=0.001).