Rehber-i Umur-u Beyyite a guideline in the socialization of female students at the turn of the twentieth century
  1. Tez No: 71507
  2. Yazar: NİLÜFER BAYÜLGEN BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ZAFER TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı 1319 yılında İstanbul'da basılan bir ders kitabından hareketle Osmanlı İmparatorluğunda I. Dünya Savaşma yakın dönemlerde kız öğrencilerin eğitimleri konusunu sosyal çevreyle bağlantılı olarak irdelemektir. Burada asıl olarak, Rehber-i Umur-u Beytiye adlı bu ev ekonomisi kitabı referans alınarak genç dimağların kendi geleceklerindeki domestik yaşam alanına nasıl yönlendirildikleri araştırılmaktadır. Bu amaçla bu kitaptan yaklaşık yirmi yıl sonra basılmış olan bir başka tekstten, İktisad-ı Beytiye adlı kaynaktan da yararlanılmıştır. Kitabın genel şemasının ve seçilen maddelerin daha açık bir çerçevede yer almalarını sağlamak üzere üçüncü bölümde bir de içerik analizi yapılmıştır. Son olarak, kitabın ikonografisi hakkında fikir vermesi amacıyla Rehber-i Umur-u Beytiye'de yer alan bazı illüstrasyonlara da yer verilmiş ve kitabın fihristinin tam transkripsiyonu ve çevirisi de eklenmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The basic scope of this paper is to discuss female education in the Ottoman Empire in relation to the social circumstances around the beginning of World War I by making reference to a textbook published in 1901 (1319). The main emphasis relies on investigating, through the looking glass of Rehber-i Umur-u Beytiye (Book of Home Economics), the preparation of young minds for their domestic future in schools for girls. The evidence is supported by data from another textbook composed for the same purpose about twenty years later, îktisad-ı Beytiye (Book of Domestic Finance). In order to provide for the necessary information regarding the schedule and topics selectively included in the book, content analysis appears in Chapter III. A selection of illustrations, with related commentary, is added in order to give an idea about the iconography, along with an index that offers the list of themes seemingly regarded as indispensable for young housewives. Ill