İleri yaşın üriner sistem enfeksiyonu etkenleri ve antimikrobiyal duyarlılıkları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of old age on urinary tract infection pathogens and antimicrobial susceptibility
- Tez No: 715072
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Kronik hastalıklar nedeniyle çok ilaca maruz kalan 65 yaş ve üstü hastalarda üriner sistem enfeksiyonu etkeni olarak izole edilen patojenlerin ve bu patojenlerin antimikrobiyal duyarlılıklarının belirlenmesi, elde edilen verilerin 35-64 yaş aralığındaki hastalar ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. MATERYAL METOD: Bu çalışmada Mayıs 2016-Mayıs 2019 tarihleri arasında 35 yaş ve üstü hastalara ait idrar kültürü sonuçları değerlendirilmiştir. Hastalar, 35-64 yaş ve 65 yaş ve üstü (%65) olmak üzere iki gruba ayrılmış, çalışmaya kültürde elde edilen 4614 izolat edilmiştir. İzolatlara ait antibiyotik duyarlılık test sonuçları, hastaların yaşı ve cinsiyeti, uygulanan tedavi biçimi (yatan, ayaktan), altta yatan kronik hastalıklarına ait tanı kodları, enfeksiyon etkeni olan mikroorganizma (bakteri, mantar) Hastane Bilgi Yönetim Sisteminden temin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to determine the pathogens isolated as the cause of urinary tract infections in patients aged 65 and over who were exposed to too many medicines due to chronic diseases, and the antimicrobial susceptibility of these pathogens, and to compare the obtained results with the patients between the ages of 35-65. MATERIAL AND METHOD: In this study, urinary culture results of patients aged 35 and over between May 2016 and May 2019 were evaluated. The patients were divided into two groups as between the ages of 35-64 and aged 65 and over (65%), and 4614 isolates obtained in culture were included in the study. Information on the antibiotic susceptibility test results of the isolates, the ages and genders of the patients, the applied treatment types (inpatient, outpatient), diagnosis codes of the underlying chronic diseases, the infectious microorganisms (bacteria, fungus), were obtained from the Hospital Information Management System.