Anne ve baba adaylarında doğum korkusu ve prenatal bağlanmanın incelenmesi
Examining of fear of birth and prenatal attachment in expectant mothers and fathers
- Tez No: 715073
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DUYGU GÜLEÇ ŞATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Anne ve Baba Adaylarında Doğum Korkusu ve Prenatal Bağlanmanın İncelenmesi Amaç: Araştırmanın amacı anne ve baba adaylarında doğum korkusu ve prenatal bağlanmanın incelemesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma Kasım 2019 – Mayıs 2020 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi gebe polikliniklerine belirtilen tarihlerde başvuran anne ve baba adayları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini 202 anne ve 86 baba adayı olmak üzere toplam 288 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmaya dahil edilme kriterleri okuma yazma bilme, 18 yaş üzeri olma, gebeliğin 2. veya 3. trimesterinde olma, bebek hareketlerini hissetme ve araştırmaya katılmaya gönüllü olma olarak belirlenmiştir. Fetüste sağlık problemi olan, çoğul gebelik olan, tanısı konmuş psikiyatrik rahatsızlığı olanlar araştırma dışında bırakılmıştır. Araştırmanın yapılacağı hastanenin gebe polikliniklerinde muayene sırası bekleyen anne ve baba adaylarına araştırmanın amacı açıklanmış, gönüllü olanlara anketler verilerek kendilerinin doldurmaları istenmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında anne ve baba adaylarına ayrı anket formları kullanılmıştır. Anne adaylarına uygulanan anket formları anne adaylarına yönelik tanıtıcı bilgi formu, doğum korkusunu değerlendirmek amacıyla Visual Analog Skala ve prenatal bağlanmayı değerlendirmek amacıyla Maternal Fetal Bağlanma Ölçeği; baba adaylarına ise baba adaylarına yönelik tanıtıcı bilgi formu, doğum korkusunu değerlendirmek amacıyla Visual Analog Skala ve prenatal bağlanmayı değerlendirmek amacıyla Paternal Fetal Bağlanma Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı analizler yapılmış, değişkenler arasındaki ilişkiler parametrik ve non parametrik testlerle sınanmıştır. Anne ve baba adaylarında prenatal bağlanmaya etki eden bağımsız değişkenlerin belirlenmesinde basit doğrusal ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Anne adaylarının yaş ortalaması 28.98±5.73; baba adaylarının 33.52±5.00 olup, çoğunluğu üniversite mezunu ve çalışmaktadır. Anne adaylarının % 57.9'u, baba adaylarının eşlerinin ise %57'si multipardır. Anne adaylarının VAS ile değerlendirilen doğum korkusu puan ortalaması 5.13±3.17, baba adaylarının ise 5.01±2.83 bulunmuş olup aradaki fark anlamlı bulunmamıştır. Anne adayları en çok doğum ağrısı ve bebeğin sağlığına ilişkin korku yaşarken, baba adayları eşinin ağrı çekmesi ve eşinin sağlığına ilişkin korktuklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Examining of Fear of Birth and Prenatal Attachment in Expectant Mothers and Fathers Aim: Aim of the research is to examine fear of birth and prenatal attachment in expectant mothers and fathers. Materials and Methods: The descriptive and cross sectional research was carried out between December 2019 – May 2020. The population of the study consisted of expectant mothers and fathers who applied to polyclinic of Obstetric of Cigli Training and Research Hospital between November 2019 and May 2020. The sample of the study consisted of a total 288 participants, 202 of which were mothers and 86 fathers. Inclusion criteria for the study were defined as being literate, being over the age of 18, being in the second or third trimester of pregnancy, feeling the baby movements and participating voluntarily. Those with health problems in the fetus, multiple pregnancy and psychiatric disorders diagnosed in prospective mothers or fathers were excluded from the study. The purpose of the research was explained to the mothers and fathers waiting in line for control in the antenatal clinics of the hospital where the research will be conducted, and the volunteers were asked to fill in the questionnaires themselves. For mothers; Questionnaire forms, introductory information form for mothers, Visual Analog Scale to evaluate fear of childbirth and Maternal Fetal Attachment Scale to evaluate prenatal attachment were used; as for fathers; introductory information form for fathers, Visual Analog Scale and Paternal Fetal Attachment Scale to evaluate prenatal attachment were used. Data Descriptive analyzes were conducted to determine the introductory characteristics of mothers and fathers participating in the research. The relationship between the variables was tested with parametric and nonparametric tests. The simple linear and multivariate linear regression analysis were implemented for independent variables affecting prenatal attachment in expectant mothers and fathers. Results: Mean age of expectant mothers was 28.98±5.73; mean age of expectant fathers was 33.52±5.00. Most of them are university graduates and employment. Fifty eight percent of mothers and 57% of fathers' wife were multiparous. The mean fear of childbirth score evaluated by VAS of expectant mothers was 5.13±3.17 as for expectant fathers, it was 5.01±2.83. The difference was not found to be significantly. While the mothers have mostly fear of birth pain and the health of the baby, the fathers specify that they have fear about their spouse's pain and their health. Fetal attachment scores of expectant mothers were 96.68±10.23 and fathers were 92.89±12.48. The scores of mothers were found to be significiantly higher. Attachment scores of mothers with low education level, multiparous and unplanned pregnancy and fathers with low economic status were found to be lower. There was no significant relationship between birth fear scores and attachment scores of expectant mothers and fathers. In the regression model, parity and planned pregnancy in expectant mothers explain 8.4% of the model, and economic status explains 7.3% of prenatal attachment in fathers. Conclusion: As a result of the research, it was found that the birth fear levels of mothers and fathers were smilar. It was concluded that mothers had the most fears related to birth pain and the baby, while fathers had fears related to their spouse's health. Another result of the research is that mothers' attachment to the fetus is higher than of fathers' attachment.