Hastanemiz reanimasyon ünitesinde sepsis tanısıyla tedavi gören hastalarda enfeksiyon etkenleri, hastalık ciddiyet skorlomalrı ve biyobelirteçlerin mortalite prediktörü olarak değerlendirilmesi
Evaluation of infectious agents, disease severity scoring and biomarkers as mortality predictors to the patients who has been treated in our hospital's reanimation unit with diagnosis of sepsis
- Tez No: 544081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÜMÜŞ ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Sepsis, sıklığı gittikçe artan global bir sağlık problemidir. Geliştirilen tanı ve tedavi stratejilerine rağmen mortalite ve morbidite oranı hala yüksek seyretmektedir. Sepsis tanılı hastaların mortalitesini erken öngörmek ve riske uygun tedavi yaklaşımını başlatmak için kabul edilen altın standart bir parametre bulunmamakla birlikte, çeşitli biyobelirteçler, hastalık ciddiyet skorlama sistemleri kullanılmaktadır. Çalışmamızda, sepsis tanılı hastalarda enfeksiyona sebep olan mikroorganizmaların, hastalık ciddiyet skorlamalarının ve biyobelirteçlerin mortalite prediktörü olarak özgüllük ve duyarlılıklarını tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız hastanemiz Reanimasyon Ünitesinde 01.01.2017 - 01.01.2018 tarihleri arasında sepsis tanısı alarak takip ve tedavi edilen 18 yaşından büyük 76 hastanın dosya ve elektronik sistem kayıtları retrospektif olarak incelenerek yapıldı. Hastaların demografik verileri, yoğun bakım ünitesine yatış nedenleri, yatışlarının ilk günündeki prokalsitonin (PCT), C reaktif protein (CRP), beyaz küre hücresi (WBC) değerleri, hastaların yatışının ilk yirmidört saatinde hesaplanan Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi Skoru (APACHE II) ve Ardışık Organ Yetmezliği Değerlendirme Skoru (SOFA) ile kültür analizi sonucunda üreyen mikroorganizmalar, mekanik ventilasyon ihtiyaçları, uygulanan inotrop/vazoaktif ajan desteği, renal replasman tedavileri, yoğun bakım ünitesinde yatış süreleri, gelişen mortalite ve morbidite durumları değerlendirilerek kaydedildi. Değerlendirilen parametrelerin mortalite prediktörü olarak duyarlılık ve özgüllükleri kıyaslandı. Bulgular: Değerlendirilen hastaların % 46,05'i kadın,% 53,95'i erkek, yaş ortalamaları 62,67 ± 18,1 yıl, mortalite oranı % 51,31 olarak tespit edildi. Hastaların % 60,53 cerrahi sonrası, % 39,47 dahili nedenler ile sepsis tanısı almış olup ortalama tedavi süresi 35 ± 43,7 gündü. Mortalite için; cinsiyet, yatış nedeni ve tedavi süresi anlamlı bulunmazken, artan yaşın mortalite için bağımsız risk faktörü olduğu tespit edildi. Enfeksiyon odağı olarak en sık sırasıyla kan, solunum sistemi, yara/ yumuşak doku, üriner sistem, intraabdominal ve santral sinir sistemi olarak belirlendi ve enfeksiyon odağının mortalite ile ilişkisi olmadığı saptandı. Enfeksiyona neden olan etken en sık Klebsiella pneumoniae, ikinci sıklıkta Staphylococcus aureus, fungal etken olarak ise Candida spp. olarak bulundu. Mikroorganizmaların mortalite ilişkisi değerlendirildiğinde Enterococcus faecalis enfeksiyonunun mortalite için bağımsız risk faktörü olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Sepsis is a global health problem with increasing frequency. Mortality and morbidity rates are still high despite the improved diagnostic and treatment strategies. Although there is no gold standard accepted to predict the mortality of patients with sepsis and to initiate the appropriate treatment approach to risk, various biomarkers, disease severity scoring systems are used. In our study,at the patients diagnosed with sepsis we aimed to determine the specificity and susceptibility of microorganisms that cause infection, disease severity scoring and biomarkers as predictors of mortality. Materials and Methods Our study was performed retrospectively on the files and electronic system records of 76 patients older than 18 years of age who were diagnosed and treated with sepsis at our Reanimation Unit of our hospital between 01.01.2017 and 01.01.2018.The patient's demographic data , reasons for admission to the intensive care unit, procalcitonin (PCT), C reactive protein (CRP), white blood cell (WBC) values at the first day of hospitalization, Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE II) and Sepsis-related Organ Failure Assessment (SOFA) scores calculated in the first twenty-four hours of hospitalization, microorganisms reproduced as a result of culture analysis, mechanical ventilation needs, applied inotropic / vasoactive agent support, renal replacement therapies, length of stay in intensive care unit , mortality and morbidity were evaluated . The sensitivity and specificity of the evaluated parameters as a predictor of mortality were compared. Results: Of the 76 patients evaluated, 46.05% were female, 53.95% were male, and the mean age was 62.67 ± 18.1 (20 - 93) years (mean ± SD (min-max)) and 51.31%, respectively. The patient's 60.53% were diagnosed with sepsis after surgery and 39.47% for internal reasons. The mean duration of treatment was 35 ± 43.7 (1-271) days. While gender , cause of hospitalization and duration of treatment was not determined significant , increased age was found as an independent risk factor for mortality As the source of infection, the most common blood then respectively respiratory system, wound / soft tissue, urinary system, intraabdominal, central nervous system determined and the infection source was not related to mortality. The most common microorganisms causing infection is Klebsiella pneumoniae and Staphylococcus aureus respectively.As the most common fungal agent Candida spp. was found.