2008 - 2021 yılları arasında sözel ve sayısal derslerde akıllı tahta kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of using smart boards in verbal and mathematical lessons on academic achievements of students between 2008 - 2021
  1. Tez No: 715088
  2. Yazar: SELMA GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: 2008- 2021 yılları arasında, sözel ve sayısal derslerde, klasik yöntemler ile akıllı tahta kullanımının karşılaştırılarak, öğrencilerin akademik başarısını inceleyen çalışmaları araştırmak, sonuçları üzerine genel bir görüş elde etmektir. Gereç ve Yöntem: Arşiv tarama çalışması olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, klasik tahta ve akıllı tahta kullanımı ile gerçekleşen öğrenme süreçleri sonundaki akademik başarı durumlarının karşılaştırıldığı Türkiye genelinde yapılmış olan çalışmalar incelenerek, açık erişimli kaynaklardan elde edilen veriler, meta- analiz yöntemiyle birleştirilmiştir. Verilerin analizinde grup karşılaştırma meta-analiz yöntemlerinden ''grup farklılığı'' yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada, 2753 kişilik bir örneklemi oluşturan 42 çalışmaya ait 42 adet etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, etkileşimli tahta kullanan öğrencilerin akademik başarısının yüksek olması lehine rastgele etkiler modeline göre (d=0,94; [0,69; 1,16]) istatistiksel olarak anlamlı, yüksek düzeyde bir etki büyüklüğü ve farklılık belirlenmiştir. Bu sonuç, Thalheimer ve Cook'un (2002) sınıflandırmasına göre yüksek düzeyde bir sonuçtur. Sonuç: Bu meta-analiz çalışması sonuçları, öğrencilerin akademik başarısında akıllı tahta kullanımın anlamlı ve etkili bir değişken olduğunu göstermektedir. Klasik tahtaların kullanıldığı yöntemle anlatılan derslere göre, akıllı tahta kullanılarak yapılan derslerin, sağ ve sol beyin fonksiyonlarını kullanma ve bunların gelişiminde daha etkili olduğu, bunun sonucu olarak da öğrencilerde sayısal ve sözel akademik başarı oranının yüksek olduğu sonucu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the studies examining the academic success of students by comparing classical methods and the usage of smart boards in verbal and mathematical lessons between 2008-2021 and to obtain a general view on the results. Materials and Methods: This study was carried out as an archieve scanning and the studies made in Turkey where the academic achievement status at the end of the Iearning process realized with the use of classical boards and smart boards were examined and the datas obtained from open access sources were combined with the meta-analysis method in the analysis of the datas, The“group difference method”,which is one of the group comparison meta-analysis methods, was used. Results: In this study,42 effect sizes of 42 studies which formed a sample of 2753 people, were calculated. According to results of the research, In favor of high academic success of students using interactive whiteboards, in accordance with random effects model (d=0,94; [0,69; 1,16]) statistically a high effect size was designated. This result is a high level result according to Thalheimer and Cook's (2002) cIassification. Conclusion: The results of this meta-analysis study show that the use of interactive white boards is a significant and effective factor in the academic success of students.Compared to the lessons taught using cIassical boards, it was determined that the lessons taught using smart board were more effective in using and developing the right and left brain functions, and as a result , the verbal and mathematical academic success rate of the students was higher.