Acil serviste COVID-19 pnömonili hastaların skorlama sistemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of patients with COVID-19 pneumonia in the emergency department with scoring systems
  1. Tez No: 715141
  2. Yazar: İMRAN KANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Koronavirüs hastalığı-2019 (COVID-19) pandemisinde; hastalara uygun bakımı sağlayabilmek için kritik hastalık gelişebilecek hastaların erken tanınması büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızın amacı; skorlama sistemlerinin COVİD-19 pnömonisindeki prognostik kullanımını araştırmak ve böylece hasta yönetiminde acil servis hekimlerine yardımcı olmaktır. Yöntem: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran COVID-19 pnömoni tanısı alan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar parametreleri retrospektif incelenerek; CURB-65, Pnömoni Severity İndeks (PSI), National Early Warning Score 2 (NEWS2), 4C (Coronavirus Clinical Characterisation Consortium) Mortalite Skoru ve Chest CT Skor ile yoğun bakıma yatış ve mortalite sonlanımları arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 220 hastanın yaş ortalaması 57,85±16,63 yıldı ve 116'sı (%52,7) erkekti. 60 hastada (%27,2) yoğun bakım yatışı yapılırken, 46 hastanın (%20,9) vefat ettiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Objectives: In the coronavirus disease-2019 (COVID-19) pandemic; early recognition of patients who may develop critical illness is of great importance in order to provide appropriate care to patients. The aim of our study is to investigate the prognostic use of scoring systems in COVID-19 pneumonia and thus to assist emergency physicians in patient management. Methods: Patients diagnosed with COVID-19 pneumonia, who applied to the Emergency Department of Çanakkale Onsekiz Mart University Health Practice and Research Hospital, were included in the study. By retrospectively examining the demographic, clinical and laboratory parameters of the patients; the relationship of CURB-65, Pneumonia Severity Index (PSI), National Early Warning Score 2 (NEWS2), 4C (Coronavirus Clinical Characterization Consortium) Mortality Score and Chest CT Score with the outcome of intensive care admission and mortality was evaluated. Results: The mean age of 220 patients included in the study was 57.85±16.63 years, and 116 (52.7%) were male. While 60 patients (27.2%) were admitted to the intensive care unit, 46 patients (20.9%) died.