COVİD-19 pnömonisi olan hastalarda 30 günlük mortaliteyi öngörmede CURB-65 ve PSI skorlarının karşılaştırılması
30 days in patients with COVID-19 pneumoniaCURB-65 and PSI in prediction of mortalitycomparison of scores
- Tez No: 736487
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEN EROL ÜNLÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Servis Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu prospektif çalışmada acil servise Covid 19'a bağlı akciğer tutulumu olan hastalarda CURB-65 ve PSI skorlarını karşılaştırarak, acil serviste düşük ve yüksek riskli hastaları saptayarak mortaliteyi öngörmede birbirlerine olan üstünlüklerini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem:15/01/22 ve 15/04/22 tarihleri arasında İzmir Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi Acil servise başvuran pcr pozitif pnömoni tanısı alan 18 yaş üstü hastalar dahil edilerek veriler gözlemsel olarak propektif toplandı. Buderer yöntemiyle %98 sensitivite, %98 spesifite, % 13 prevalans ve % 10 vaka kaybı oranıyla 65 hasta hesaplanmıştır. Hastalara ait veriler, sürekli değişkenler için ortalama (+SD), kategorik değişkenler için yüzdeler kullanıldı. Hastalarda gelişen 1 aylık mortaliteyi öngörmede her iki skorlama sistemleri için sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer, negatif prediktif değerleri ve AUC'ları hesaplandı ve ROC analizleri yapıldı. Mortaliteyle ilişkili tüm faktörlerin incelenmesi için Ki Kare ve Fisher testleri yapıldı sonrasında multiple lojistik regresyon analizi yapıldı. Tüm p değerleri iki yönlü ve p125 (p=0.015), yaş>65 (p=0.022), BUN≥20 mg/dl (p=0.002) ve BUN≥30 mg/dl (p=0.007) olması mortalite açısından istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Tartışma:. Çalışmanın sonunda 77 hastanın 26'sında(%33.8) 30 gün içinde mortalite geliştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In this prospective study, we aimed to determine their superiority over each other in predicting mortality in low-risk and high-risk patients by comparing CURB-65 and PSI scores in patients with pulmonary involvement due to Covid 19 who applied to the emergency department. Materials and Methods: : Data were collected observationally and prospectively by including patients over 18 years of age who were diagnosed with PCR-positive pneumonia, who applied to the Izmir Bozyaka Training and Research Hospital emergency department between 15/01/22 and 15/04/22. 65 patients were calculated with the Buderer method with 98% sensitivity, 98% specificity, 13% prevalence and 10% case loss rate. While average (+SD) was used for continuous variables in patient data, percentages were used for categorical variables. Sensitivity, specificity, positive predictive values, negative predictive values, AUCs were calculated and ROC analyzes were performed for both scoring systems to predict 1-month mortality in patients. Chi-square and Fisher tests were performed to examine all factors associated with mortality, followed by multiple logistic regression analysis. All p values were two-sided and p125 (p=0.015), age>65 (p=0.022), BUN≥20 mg/dl (p=0.002) and BUN≥30 mg/dl (p=0.007) were found to be statistically significant in terms of mortality. Discussion: At theend of the study, it wa sobserved that 26 of 77 patients (33.8%) developed mortality with in 30 days.