Arteriyel tromboemboli gelişen kedilerde sol ventrikül kasılım fonksiyonlarının ekokardiyografik muayene ile değerlendirilmesi
Evaluation of left ventricular contraction functions by echocardiographic examination in cats developing arterial thromboembolism
  1. Tez No: 715161
  2. Yazar: ROZERİN ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL BAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kedilerde görülen arteriyel tromboemboli; prognozu kötü ve mortalite oranı yüksek bir hastalıktır. Hipertrofik kardiyomiyopatinin tanısında kullanılan ekokardiyografik ölçüm tekniği mevcut literatürlerde Teicholz M mode olarak bildirilmiştir. Son dönemde yapılan çalışmalarda insan ve veteriner hekimliğinde sol ventrikülün kasılım fonksiyonlarını değerlendirmek için kullanılan benek takibi ekokardiyografi yönteminin, rutinde kullanılan Teicholz M Mode yöntemine kıyasla daha üstün olduğu görülmüştür. Literatür taramalarında arteriyel tromboembolili kedilerin kalp fonksiyonlarının değerlendirilmesinde benek takibi ekokardiyografi yöntemini araştıran herhangi bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Yapılan bu yüksek lisans tez çalışmasında sol ventrikülün kasılım fonksiyonlarını ölçmek için M Mode tekniği ile benek takibi ekokardiyografi yöntemi karşılaştırılmıştır. Böylece hem iki yöntem arasındaki fark ortaya konmuş hem de tanıda benek takibi ekokardiyografi yönteminin fayda sağlayıp sağlamayacağı değerlendirilmiştir. Çalışmada Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniklerine getirilen arteriyel tromboembolili (n=8) ve sağlıklı kediler (n=11) iki ayrı grupta toplandı. Elde edilen konvansiyonel M mode ekokardiyografi verileri ve benek takibi ekokardiyografi verileri gruplar arasında karşılaştırıldı. İki grup arasında gerilim verileri karşılaştırıldığında bağımsız T testinin sonuçlarına göre istatistiki olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Bu değerlendirmeler rutin uygulamarda benek takibi ekokardiyografinin kullanılmasının tanıda veteriner hekimlere daha detaylı bilgi sağlayacağı ve sıklıkla kullanacağını öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Arterial thromboembolism in cats; It is a disease with a poor prognosis and a high mortality rate. The echocardiographic measurement technique used in the diagnosis of hypertrophic cardiomyopathy has been reported as Teicholz M mode in the existing literature. In recent studies, it has been observed that the speckle tracking echocardiography method used to evaluate the contraction functions of the left ventricle in human and veterinary medicine is superior to the Teicholz M Mode method used in routine. In the literature review, no study was found that investigated the speckle tracking echocardiography method in the evaluation of cardiac functions in cats with arterial thromboembolism. In this master thesis study, M Mode technique and speckle tracking echocardiography method were compared to measure the contraction functions of the left ventricle. Thus, the difference between the two methods was revealed and it was evaluated whether the speckle tracking echocardiography method would be beneficial in the diagnosis. In the study, cats with arterial thromboembolism (n=8) and healthy cats (n=11) brought to Ankara University Faculty of Veterinary Medicine Department of Internal Medicine were collected in two separate groups. Obtained conventional M mode echocardiography data and speckle tracking echocardiography data were compared between the groups. When the tension data between the two groups were compared, it was found to be statistically significant according to the results of the independent T test. These evaluations predict that the use of speckle tracking echocardiography in routine practice will provide more detailed information to veterinarians in diagnosis and will be used frequently.