Böbrek nakli olan hastalarda ilaç uyumu ve sosyal desteğin yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship between medication adherence and social support with quality of life in patients with renal transplantation
- Tez No: 715162
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Araştırma böbrek nakli olan hastalarda ilaç uyumu ve algılanan sosyal desteğin yaşam kalitesi ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı kesitsel türdedir. Çalışmaya Türkiye'nin batı bölgesindeki bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi organ nakli bölümünde böbrek nakli yapılan ve nakil sonrası takip edilen 220 hasta dahil edildi. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, İmmunsupresif Tedaviye Uyum Ölçeği (İTUÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-12) ile toplandı. Veriler tanımlayıcı istatistikler, tek değişkenli ve çok değişkenli analizler ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to determine the relationship between drug compliance and perceived social support with quality of life in renal transplant patients. Materials and Methods: The research is of descriptive cross-sectional type. 220 patients who underwent renal transplantation and were followed up after transplantation in the organ transplantation department of a Training and Research Hospital in the western part of Turkey were included in the study. Research data were collected with Personal Information Form, Immunosuppressive Therapy Adherence Scale (ITAS), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) and Quality of Life Scale (SF-12). Data were evaluated with descriptive statistics, univariate and multivariate analysis.