Kemoterapi alan çocuk hastalarda semptom kontrolü doğrultusunda verilen hemşirelik bakımının yaşam kalitelerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of nursing care given in the line of symptom control on quality of life in pediatric patients receiving chemotherapy
  1. Tez No: 715177
  2. Yazar: ZEYNEP AKKUŞ BARDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN ŞEN CELASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Araştırmada, kemoterapi alan 4-18 yaş aralığındaki çocuk hastalarda semptom kontrolü doğrultusunda verilen hemşirelik bakımının yaşam kalitelerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Yarı Deneysel Tek Gruplu Ön Test-Son Test Deseninde olan araştırma, Mart 2020–Kasım 2021 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversite Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji bölümünde yatan kanserli çocuk hastalar ile yürütülmüştür. Araştırma, 4-18 yaş aralığında olan 26 kanserli çocuk ile yürütüldü. Veriler SPSS 15.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Verilerin toplanmasında: Çocuk ve Aile Bilgi Formu, Edminton Semptom Tanılama Ölçeği, KINDL Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi KINDL Kanser Modülü anketi kullanılmıştır. Veriler, hastalar ve aileleri ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 11,38±4,87, %53,8'i erkek, %57,7'inin Beden Kitle İndeksleri düşüktür. Yaşam Kalitesi Ölçeği alt boyutlarından Bedensel İyilik puan ortalaması kemoterapi öncesi 67,76±19,57, kemoterapinin 3.
Özet (Çeviri)
Aim: In the study, it was aimed to determine the effect of nursing care given in line with symptom control on the quality of life of pediatric patients aged 4-18 years receiving chemotherapy. Materials and Methods: The research, which is in the Semi-Experimental One-Group Pretest -Posttest design, was conducted with pediatric cancer patients hospitalized in the Pediatric Hematology and Oncology Department of Manisa Celal Bayar University Hospital between March 2020 and November 2021. The study was conducted with 26 children with canser aged 4-18 years. The data were analyzed with the SPSS 15.0 package program. In data collection: Child and Family Information Form, Edminton Symptom Diagnostic Scale, KINDL General Quality of Life Scale and Quality of Life for Children KINDL Cancer Module questionnaire were used. Data were collected through face-to-face interviews with patients and their families. Results: The mean age of the patients participating in the study was 11.38±4.87, 53.8% were male, 57.7% had low Body Mass Indexes.