Father invoivement with respect to the age and gender of preschool children and the employment status of the mother in a sample of upper and middle socio-economic status Turkish fathers
Üst ve orta sosyoekonomik düzeyden Türk babalarının çocuklarıyla nasıl ilgilendiklerinin çocuğun yaşı, cinsiyeti ve annenin çalışıp çalışmadığına göre incelenmesi
- Tez No: 71518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA BEKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Bu çalışma üst ve orta sosyo-ekonomik düzeyden olan Türk babalarının okulöncesi çağdaki çocuklarıyla nasıl ilgilendiklerini araştırmaktadır. Çalışma ayrıca çocuğun yaş ve cinsiyeti ile annenin çalışıp çalışmadığı faktörlerinin babanın çocuğuyla nasıl ilgilendiğine olan etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Babaların çocuklarıyla olan ilgileri iki ayrı ölçümle değerlendirilmişir. Birincisi etkileşim yoğunluğu. İkincisi ise babanın anneyle ne derece sorumluluk paylaştığı, ki bu da çocuğun yaşamının çeşitli yönlerine ilişkin kararlar verme, plan ve ayarlamalar yapma anlamına gelmektedir. Araştırma okulöncesi eğitim kurumlan kanalıyla bulunan tek çocuklu 80 babanın katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırmacı tarafından babalara birebir uygulamak üzere yapılandırılmış bir baba görüşme formu geliştirilmiştir. Araştırma sonuçlan göstermiştir ki, çocuğun yaşamının çeşitli yönlerine ilişkin olarak esas sorumluluğu anneler üstlenmekte, babalar ise özellikle çocuğun günlük bakımı ile ilgili olarak tek başına pek az sorumluluk almaktadır. Bununla birlikte, özellikle çocuğun yaşamıyla ilgili eğitim gibi önemli konulara ilişkin alman kararların sorumluluğunu anne ile büyük çapta paylaşmaktadırlar. Özellikle erkek çocuk babalan çocuklarının günlük bakımı ile ilgili daha çok sorumluluk almaktadırlar. Örneklemde yer alan babalar çocuklarıyla yoğun bir ilişki içinde olduklarım, özellikle de onlarla düzenli olarak diyalog kurduklarının belirttiler. Ancak bulgular babaların en az sıklıkla içinde bulundukları etkinlik türü olarak yine çocuğun günlük bakımına etkin olarak katılmak olduğuna işaret etti. öte yandan babalar çocuğun gece uyanıp ağlama gibi özel ya da acil ihtiyaç durumlarında onunla yakından ilgilendiklerini belirtmişlerdir. Babalar çocuklarıyla birlikte en sıklıkla, özellikle çocuğa yönelik olarak yapılmadığı halde çocukla birlikte paylaşılabilen evde birlikte yemek yemek ya da TV izlemek türü etkinliklere katıldıklarına dikkat çekmişlerdir.Bulgular çocuğun cinsiyetine göre incelendiğinde, erkek çocuk babalarının çocuklarıyla daha sık bilgisayar oyunları oynadıkları, çocuğa yönelik olmayan etkinlikleri sırasında çocuğun onlara katılmasına izin verdikleri ve çocuğa daha sıklıkla banyo yaptırdıkları; buna karşın kız çocuk babalarının çocuklarıyla birlikte sözel iletişime ve el becerilerine yönelik etkinliklere daha sıklıkla girdikleri anlaşılmıştır. Çocuğu yaşça daha küçük olan babaların, çocuğu yaşça daha büyük olan babalarla karşılaştırıldıklarında, genellikle çocuklarıyla daha sıklıkla etkileşime girdikleri, özellikle de oyun çerçevesinde, özellikle de hareketli oyunlar oynadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca çalışan annelerle evli olan babaların, eşleri evhanımı olan babalarla karşılaştırıldığında, çocuklarıyla birlikte anlamlı derecede daha sıklıkla yemek yedikleri ortaya çıkmıştır. Sosyo-ekonomik statünün de baba-çocuk etkileşiminin yoğunluğu üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Şöyle ki üst sosyo-ekonomik düzeyden olan babalar çocuğun günlük bakımıyla anlamlı derecede daha sıklıkla meşgul olurken orta sosyo-ekonomik düzeyden olan babalar ise çocuğa yönelik olmayan etkinlikleri sırasında çocuğun onlara katılmasına daha sıklıkla izin verdiklerini belirtmişlerdir. vıu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study investigated patterns of paternal involvement of upper and middle SES Turkish fathers of preschoolers. It also examined the influence of gender and age of the child, and employment status of the mother on father involvement. Involvement was studied on two basic measures: Intensity of engagement, and the extent to which the father shares the responsibility regarding various aspects of the child's life with the mother. Eighty fathers of firstborn children were reached through preschools on a convenience basis and a structured interview was developed by the researcher to be applied to fathers on a one-to-one basis. Results indicated that mothers took major responsibility of various aspects of their children's lives, and fathers took very little responsibility alone especially in terms of basic routine care of the child. They, however, shared responsibility with the mother to a considerable extent, especially on making educational decisions regarding the child's life. Fathers of male children tended to take more responsibility of basic care. Fathers were in frequent interaction with their children, especially conversing with them on a regular basis. Again they engaged in very little basic routine care. They, however, interacted with their children extensively at special times when the child fell down, had wet pants, or woke up at night. Fathers majorly shared with their children leisure activities which were not specificly child-oriented like watching TV or having meals together at home. Fathers who had male children played more computer games, let their child join them during a nonchild-oriented activity and gave their child a bath more frequently. Fathers of female children, on the other hand, engaged in verbally-interactive activities together with their children significantly more often.Fathers of younger preschoolers in general had more frequent interaction with their youngsters, particularly in the context of play, especially rough and tumble. Also fathers in dual-earner families shared meals with their children significantly more often. Upper SES fathers reported significantly more frequent daily caregiving of the- child while middle SES fathers, had their children join them during adult-oriented activities significantly more often than upper SES fathers. VI