Science (biology, chemistry and physics) teachers views on the nature of science as a dimension of scientific literacy
Fen alanı (biyoloji, kimya ve fizik) öğretmenlerinin bilimsel okur-yazarlağın bir boyutu olan 'Bilimin doğası ve özellikleri' konusundaki görüşleri
- Tez No: 71519
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT AKÇABOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Fen Alanı (Biyoloji, Kimya ve Fizik) Öğretmenlerinin Bilimsel Okur- Yazarlığın bir Boyutu olan“Bilimin Doğası ve Özellikleri”Konusundaki Görüşleri Buket Yakmacı Bu çalışma fen alanı öğretmenlerinin bilimin doğası ve özellikleri konusundaki görüşlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için, Boğaziçi Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi'nden 115 aday fen öğretmeni ile İstanbul'daki 19 farklı liseden toplam 101 fen öğretmeni, çalışmanın örneklemi olarak seçilmiştir. Bilimin doğası ve özellikleri konusundaki görüşler, orjinal adı VOSTS olan envanterden 18 sorunun seçilmesi ve adapte edilmesiyle oluşturulan, VOSTS.TR ile ölçülmüştür. Diğer yandan, örneklem hakkında bilgi toplamak amacıyla, araştırmacı tarafından“Kişisel Bilgi Formu”geliştirilmiştir. İlk araştırma sorusu, fen öğretmenlerinin bilimin doğası ve özellikleri hakkındaki görüşlerini betimsel olarak ortaya çıkarmayı amaçlarken, son dört araştırma sorusu, bilimin doğası ve özellikleri konusundaki görüşlerde, kişisel özelliklere göre farklar olup olmadığını sorgulamaktadır. İlk araştırma sorusunun analiz sonuçlarına bakıldığında, örneklemdeki fen öğretmenlerinin çoğunun, sınıflandırma tekniklerinin doğası; bilimsel bilginin değişebilirliği; araştırmalarda bilimsel yaklaşım; bilimsel bilginin hiçbir zaman tam viianlamıyla kesin olmaması ve sebep-sonuç ilişkileri gibi konularda gerçekçi görüşlere sahip oldukları söylenebilir. Fen öğretmenlerinin çoğunun, bilimin doğası ve özellikleri ile ilgili diğer konularda gerçekçi görüşlere sahip olmadıkları bulunmuştur. Diğer araştırma sorularının kay-kare analizleri: kadın ve erkek öğretmenlerin, sınıflandırma tekniklerinin doğası, bilimsel yöntem, hipotezlerin yapısı hakkındaki görüşlerinde anlamlı farklar olduğunu; biyoloji, kimya ve fizik öğretmenlerinin, bilimsel bilginin değişebilirliği, hipotez, teori ve kanunların özellikleri hakkındaki görüşlerinde anlamlı farklar olduğunu; deneyimli, deneyimsiz ve az deneyimli öğretmenlerin ise, bilimsel gözlemler, bilimsel bilginin değişebilirliği, hipotez, teori ve kanunların özellikleri, bilimsel yöntem, bilimin temel varsayımları, kanunların yapısı hakkındaki görüşlerinde anlamlı farklar olduğunu göstermektedir. vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Selence (Biology, Chemistry and Physics) Teachers' Views on the Nature of Science as a Dimension of Scientific Literacy by Buket Yakmacı This study aims to reveal science teachers' views on the nature of science. in order to achieve this aim, 115 prospective science teachers from Boğaziçi and Marmara University and 101 science teachers from 19 different secondary schools in İstanbul were selected as the sample of this study. Views on the nature of science was measured by VOSTS.TR which was constituted 18 adapted items from the original VOSTS item pool. On the other hand,“Demographic Information Questionnaire”was developed by the researcher to gather information about the sample. First research question attempted to reveal science teachers' views on the nature of science descriptively, last four research questions intended to investigate whether significant relationships existed ör not between views of science teachers according to different demographic characteristics. in the analysis of the first research question, it was found that many science teachers in the sample held realistic views on the nature of classification schemes; tentativeness of scientific knowledge; scientific approach in investigations; precision vand uncertainty in scientific knowledge and logical reasoning aspects. in other aspects, most of the selence teachers held naive views. Chi-square analyses of remaining research questions showed that; female and male science teachers were significantly different in their views on the nature of classification schemes; the nature of scientific method; and epistemological status of hypotheses; biology, chemistry and physics teachers were significantly different in their views on the tentativeness of scientific knowledge; and properties of hypotheses, theories and laws; finally more experienced, less experienced and inexperienced science teachers were significantly different in their views on the nature of scientific observations; tentativeness of scientific knowledge; properties of hypotheses, theories and laws; the nature of scientific method; fundamental assumptions for ali sciences; and epistemological status of laws.