Musculus flexor digitorum profundus 5'in zon 1 ve zon 2'deki geç rekonstrüksiyonunda musculus flexor digitorum superficialis 2,3 veya 4 tendonları transferinin anatomik olarak uygunluğunun araştırılması
Anatomic suitibility of musculus flexor digitorum superficialis 2,3 or 4 tendon transfer in late reconstruction of musculus flexor digitorum profundus 5 tendon
- Tez No: 715191
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TEKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma FDP 5 tendonunun geç rekonstrüksiyonunda FDS 2,3 veya 4 tendonlarının transferinin, anatomik olarak uygunluğunun saptanması amacıyla yapılmıştır. Bahsedilen tendonların uzunlukları ve kalınlıkları ölçülerek, istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Çalışmadaki sonuçlar, FDS tendonlarının hiçbirisinin FDP tendonundan kısa olmadıklarını, FDS 2 ve 4 tendonlarının kalınlıklarının FDP 5 ile istatistiksel olarak benzer olduğunu fakat FDS 3 tendonunun FDP 5 tendonundan daha kalın bir tendon olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak FDP tendonu rekonstrüksiyonu için FDS tendonlarının kullanımında uzunluğun bir problem yaratmayacağı, diğer taraftan FDS 3 tendonunun FDP tendonundan daha kalın olması nedeniyle, FDP 5 rekonstrüksiyonu için kullanılması halinde FDS 2 ve 4 tendonlarının aksine, split tarzda kullanılmasının daha uygun olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the anatomic suitability of FDS tendon transfer for late reconstruction of FDP 5 tendon. Length and thickness of aforementioned tendons were calculated and compared statistically. The results revealed that, none of the FDS tendons were not shorter than FDP 5 tendon, thickness of FDS 2 and FDS 4 were similar to FDP 5 tendon but FDS 3 tendon was thicker than FDP 5 tendon statistically. As conclusion, length of FDS tendons would not be a problem for their usage for FDP5 tendon late reconstruction. On the other hand, because of its thickness, FDS 3 tendons could be use as a split transfer for FDP 5 reconstruction in contrast to FDS 2 and 4 tendons.