Proje başarı faktörü olarak paydaş analizinin ağırlıklandırılması: Savunma sanayiinde bir uygulama
Stakeholder analysis as a project success factor: An application in the defense industry
  1. Tez No: 715207
  2. Yazar: GÜL AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Proje yönetimi yazınında son dönemlerde en sık tartışılan konulardan birinin projelerin başarı ile tamamlanmasında paydaşların oynadıkları rol olduğu görülmektedir. Önceki çalışmalar, proje başarısının değerlendirilmesinde halihazırda kullanılmakta olan faktörlerin (zaman, maliyet ve kalite) yeterli olmadığını savunmaktadır. Yapılan son araştırmalarda birçok araştırmacı, paydaş yönetiminin projelerin başarı faktörlerinden biri olduğu sonucuna varmıştır. Buradan hareketle, bu çalışmada proje başarı değerlendirmesi içinde paydaş yönetiminin de dikkate alınmasına yönelik çalışma yapılmıştır. İlgili hipotezlerin test edilmesi amacıyla, savunma sanayiinde görevli olan ve projelerde paydaş olarak yer alan katılımcılardan veri toplanmıştır. Burada proje paydaşlarının proje başarısına bakış açısı da dikkate alınarak proje başarısı kavramı yansıtılmaya çalışılmıştır. Analizler sonucunda, katılımcılar tarafından iç paydaş memnuniyetinin, proje başarısında diğer faktörlere oranla daha az önemsendiği görülmüştür. Korelasyon analizinde ise, belirlenen değişkenlerin birbirleriyle orta düzeyde ilişkileri olduğu; bir diğer ifade ile hiçbir değişkenin bir diğerinden belirgin ölçüde önemli olarak görülmediği sonucu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important debates in project management literature is the role played by the stakeholders in successful completion of the projects. Previous studies argue that, the factors currently used (time, cost and quality) in assessing project success are not sufficient. Therefore, in this study, a study was carried out to include stakeholder management within the project success evaluation. Data was collected from participants in defence industry. Based on the results of the analysis, it is observed that internal stakeholder satisfaction has less impact on project success than other factors. In the correlation analysis, it was determined that the variables had moderate relations with each other