Project success perception and critical success factors affecting project performance: The case of Turkish information technology sector
Proje başarı algısı ve proje performansını etkileyen kritik başarı faktörleri: Türkiye bilgi işlem sektörü örneği
  1. Tez No: 364941
  2. Yazar: BURAK ULUOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA DİCLE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Genel olarak bilgi teknolojisi projeleri, inşaat ve mühendislik projelerine göre daha karmaşık ve daha az öngörülebilirdir. Son yıllarda, yazılım projelerinde takvimlerin gerisinde kalınması, bütçelerin aşılması ve paydaş beklentilerinin karşılanamaması üzerine bir çok yayın yapılmıştır. Proje yönetimi üzerine yapılan çalışmalar popüler olsa da proje başarısının tarifi ya da nasıl ölçüleceği üzerine ortak bir tanım bulunmamaktadır. Bu çalışmada proje başarı kriterleri analiz edilerek, Türkiye bilgi teknolojileri sektöründe proje başarısından ne anlaşıldığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, proje başarı faktörleri ve bunların bilgi teknolojileri proje performanslarına etkileri belirlenmek istenmiştir. Son olarak, proje süresi ve organizasyon yapısının, proje yönetimi başarı faktörleri ile proje performansı arasındaki ilişkiye olan moderatör etkisi tespit edilmek istenmiştir. Araştırmada kullanılan veriler Türkiye'de bilgi teknolojileri projelerinde çalışan profesyönellerden toplanmıştır. Araştırmaya katılanların sayısı 326 kişiye ulaşmış olup, bu katılımcı adedinin daha önce dünyada yapılan benzer araştırmalara oranla daha yüksek olduğu görünmektedir. Araştırma anketi olarak dünyada bir çok ampririk araştırmada proje performansı ve başarı faktörü etkisini ölçmek için kullanılmış olan Proje Uygulama Profil'i (PIP) kullanılmıştır. Proje Uygulama Profili'ne ek olarak, araştırmada kullanılmak üzere, katılımcıların demografik verileri ve proje / şirket bilgileri de ankete dahil edilmiştir. Sonuçlar, takım üyelerinin tamamladıkları projeleri“başarılı”olarak algıladıkları halde, aynı projeleri on iki başarı kriterine göre değerlendirdiklerinde, başarı oranlarının algıladıklarından çok daha düşük olduğunu göstermektedir. PIP'de yer alan on başarı faktörü ile proje performansı arasındaki ilişkiyi incelediğimizde, üç kritik başarı faktörünün proje başarısına etkisi olduğı belirlenmiştir: projenin amacı, teknik işler ve müşteriye danışma. Ayrıca sonuçlar, proje süresinin ve projenin gerçekleştirildiği şirketin organizasyon yapısının, performans ilişkisini etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information technology projects are generally considered as more complex and less predictable than other types of projects such as engineering and construction. During the last decades, some publications have addressed the issue of IT projects being behind schedules, over budgeted and not meeting stakeholder expectations. Although research about project management is popular, there is not a consensus on the definition of project success or how to measure it. In this study, we intended to analyze project success criteria in order to identify what we understand from project. Also, we tried to identify the success factors and their influence on IT project performance. Finally, we aimed to determine the moderating effects of project duration and organization structure on the relationship between project success factors and project performance. The data were collected from IT professionals working in information systems projects in Turkey. The number of total respondents was 326, a quite high number, when compared to other similar researches in the world. For the study, Project Implementation Profile (PIP) questionnaire was used. The survey also included demographic data and project / company information of the participants. The results show that between ten critical project success factors in PIP and project performance, we find three critical success factors, which are effective: project mission, technical tasks and client consultation. The results also reveal that project duration and organization structure moderate the relationship between critical success factors and project performance.