Birinci Mustafa'nın hayatı ve faaliyetleri
The life and activities of the First Mustafa
- Tez No: 715208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT ŞAFAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Osmanlı İmparatorluğu tarihinde Sultan Mustafa'nın iki hakimiyet dönemindeki siyasi, ekonomik ve sosyal olaylar incelenmiştir. Ele alınan dönemde imparatorluk bünyesinde yaşanan dönüşümlere ve yönetimsel bozukluklara değinilerek devlet kademesindeki bürokratların yaşanan olaylara tepkileri değerlendirilmiştir. Birinci Mustafa'nın tahta çıkışlarındaki genel durumlar, ekber erşed sisteminin devlet yönetimi üzerindeki etkisi, I. Mustafa'nın akıl sağlığı sorunları, yeniçeriler ve sipahilerin değişken siyasetleri, ulemanın devlet yönetimindeki etkisi, I. Mustafa'nın yönetimden yeterince etkin olamaması sebebi ile Valide Sultan'ın ve sık aralıklarla değişen veziriazamların devlet idaresinde oldukça etkin olması konuları ele alınmıştır. Tüm bu çalışmalar arşiv belgeleri, döneme ait olan veya döneme yakın tarihlerde kaleme alınan çağdaş kaynaklar ile modern kaynaklar bir arada değerlendirilerek incelenmiştir. Sultan Mustafa'nın akıl sağlığı hakkında öne sürülen iddialar incelenerek onun akıl sağlığının devlet idare etmede yeterli olup olmadığı değerlendirilmiştir. Yine aynı konu ile ilgili onun deli değil veli olduğunu iddia eden bilgiler incelenerek birtakım değerlendirmeler yapılmıştır. Birinci Mustafa'nın ikinci saltanat döneminde meydana gelen iç isyanlar ele alınmıştır. Bu isyanlardan en önemlisi olan Abaza Mehmed Paşa'nın isyanı etraflıca incelenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It's examined political, economic and social events of Sultan Mustafa's two reigns in the history of the Ottoman Empire. It's discussed social transformation and the adminisrative disorders of the Empire at this period and the reactions to the events of the bureucrats are analyzed. It's studied the general conditions of the Empire during the reigns of Mustafa I, the effects of the ahbar ershad system on the government, the mental problems of Mustafa I, the unstable politics of the janissaries an the cavalrymen,the impacts of the ulema on the government and the strong effects of Valide Sultan and the grand viziers changing frequently because of Mustafa I's inability of stating the govenrment. The whole study depends on the documents archieved, contemporary sources belonging to the period or written recently and modern sources together. It's evaluated that if Sultan Mustafa was adequate to state a government by examining the claims about his sanity. And the view claiming that he was not Mustafa the Mad, he was Mustafa the Saint is examined and evaluated. The internal rebellions that occured during the second reign of Mustafa I are analysed. Abaza Mehmed Pasha Rebellion, one of the most important ones of these rebellions, is deeply examined in this study.