Covid 19 servisinde çalışan hemşirelerde merhamet yorgunluğu
Compassion fatigue in nurses working in the covid 19 clinic
  1. Tez No: 715211
  2. Yazar: YAHYA KIRMIZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, bir devlet hastanesi Covid 19 servisinde çalışan hemşirelerin salgın sürecindeki merhamet yorgunluğuna odaklanarak bir durum tespitinde bulunmayı hedeflemiştir. Çalışma, konuyu biyolojik bir afet biçimi olarak Covid 19 ve çalışma ortamı gibi değişkenler üzerinden ele almaktadır. Araştırmada; Covid 19 olgusu ile tedavi sürecine fiili olarak katılan hemşirelerin merhamet yorgunluğu arasındaki ilişkiyi anlamak ve çözümlemek üzere nitel araştırma yönteminin içerik analizi perspektifinden yararlanılmıştır. Bu kapsamda Covid 19 servisinde çalışan 18 hemşire ile görüşme yapılmıştır. Merhamet yorgunluğu ile ilgili yarıyapılandırılmış form hazırlanarak, örneklem kapsamına giren hemşirelere 16 soru yöneltilmiştir. Yapılan çalışmada, Covid 19 salgınıyla birlikte Covid 19 servisinde çalışan hemşirelerin merhamet yorgunluğunun artış eğiliminde olduğu ve görüşme yapılan hemşirelerin yarısından fazlasının ileri düzeyde merhamet yorgunluğuna maruz kaldığı tespit edilmiştir. Hemşirelerin Covid 19 salgın sürecinde bakım ve tedavi uyguladığı hastalar ile empati kurması, hastaların çok acı çekmesi, hastaların bakıma çok muhtaç olması, genç hasta ölümleri, hemşirelerin hastaların son anlarına tanıklık etmesi, hastaların tedavi sürecindeki belirsizlikler, bazı hastaların iyileşememesi, hastaların duygu durumu, ölüm korkusu gibi nedenlerin hemşirelerin merhamet yorgunluğunu yaşamasında etkili olduğu izlenmiştir. Sonuç olarak Covid 19 servis hemşirelerine; çalıştığı kurum ve sosyal çevresinden ne tür yardımlar sağlanabileceği ve hangi bireysel stratejiler uygulanabileceği hususunda bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aimed to determine the situation by focusing on the compassion fatigue of the nurses in Covid 19 clinic in state hospitals during the pandemic. The study analyzes the relationship between Covid 19, a type of biological disaster, and compassion fatigue of nurses working in the Covid 19 clinic. In the research; the content analysis perspective of the qualitative research method was used to understand and analyze the relationship between the Covid 19 phenomenon and the compassion fatigue of the nurses who actually participated in the treatment process. In this context, 18 nurses working in the Covid 19 clinic were interviewed. A semi- structured form about compassion fatigue was prepared, and then 16 questions were asked to the nurses included in the sample. In the study, it was determined that the compassion fatigue of nurses working in the Covid 19 clinic tended to increase. In addition, it was found that more than half of the nurses interviewed were exposed to advanced compassion fatigue. It was observed that the following variables were effective in the increase of compassion fatigue. Nurses empathize with the patients they care and treat during the Covid 19 epidemic, patients suffer a lot, patients are in need of care, young patient deaths, nurses witness the last moments of patients, uncertainties in the treatment process of patients, some patients cannot recover, patients' mood, death fear etc. As a result, suggestions were made about what kind of contribution can be provided to nurses from the hospital and social environment and which individual strategies can be applied.