Acil, onkoloji ve covid-19 birimlerinde çalışan hemşirelerde eşduyum yorgunluğu, tükenmişlik, eş duyum doyumu düzeylerinin ve bunları yordayan sosyodemografik ve mesleki değişkenlerin belirlenmesi
Determination of compassion fatigue, burnout, compassion satisfaction levels of nurses working in emergency, oncology and covid-19 units and the sociodemographic and professional variables predicting them
  1. Tez No: 804987
  2. Yazar: FATMA GÜL ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU HİÇDURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma acil, onkoloji ve Covid-19 birimlerinde çalışan hemşirelerin eş duyum yorgunluğu, tükenmişlik ve eş duyum doyumu düzeylerinin ve bunları yordayan sosyodemografik ve mesleki değişkenleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Ankara İli Belediye sınırları içinde bulunan, 200 ve üzeri yatak kapasitesine sahip, bünyesinde acil, onkoloji ve Covid- 19 birimlerinden üçünü de barındıran ve çalışmanın gerçekleştirilmesi için izin veren hastanelerden 107 acil servis, 107 onkoloji servisi, 107 Covid-19 servisi hemşiresi olmak üzere toplamda 321 hemşire oluşturmuştur. Veriler, Sosyodemografik ve Mesleki Bilgi Formu ve Çalışanlar için Yaşam Kalitesi Ölçeği-4 kullanılarak Ağustos 2021-Aralık 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sıklık analizleri, anlamlılık testleri, korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; eş duyum yorgunluğu düzeyi istatistiksel olarak anlamlı biçimde en yüksek olan onkoloji biriminde çalışan hemşirelerdir. Acil serviste çalışan hemşirelerde algılanan gelir durumu ve özel yaşamda destekleyici sosyal ağ algısının eş duyum yorgunluğunun anlamlı birer yordayıcısı olduğu belirlenmiştir. Onkoloji servisinde çalışan hemşirelerde mesleğini isteyerek seçme ve meslekten ayrılma niyeti varlığının eş duyum doyumunun anlamlı birer yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Covid-19 biriminde çalışan hemşirelerde meslekten ayrılma niyeti ve vardiyadaki dinlenme süresinin eş duyum yorgunluğunun; meslekten ayrılma niyeti ve işyerinde destekleyici sosyal ağ algısının tükenmişliğin; vardiyadaki hasta bakım süresi ve işyerinde destekleyici sosyal ağ algısının eş duyum doyumunun anlamlı birer yordayıcısı olduğu saptanmıştır. Bu üç alanda çalışan hemşireler için eş duyum yorgunluğu, tükenmişlik ve eş duyum doyumu açısından belirlenen risk faktörlerini dikkate alan destek çalışmalarının gerçekleştirilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the levels of compassion fatigue, burnout and compassion satisfaction of nurses working in emergency, oncology and Covid-19 units and the sociodemographic and professional variables that predict them. The sample of the study consisted of a total of 321 nurses, 107 emergency, 107 oncology, 107 Covid-19 service nurses, from hospitals that have a bed capacity of 200 or more within the borders of Ankara city, which have three of the emergency, oncology and Covid-19 units and gave permission for the study to be carried out. Data were collected between August 2021 and December 2022 using the Sociodemographic and Professional Information Form and the Professional Quality of Life Scale- IV. Frequency analysis, significance tests, correlation and regression analysis were used for data analysis. According to the study results; the nurses working in oncology units had the statistically highest compassion fatigue levels. It was determined that perceived income status and perception of supportive social network in private life were the significant predictors of compassion fatigue in the nurses working in the emergency units. It was determined that choosing the profession voluntarily and intent to leave the profession were the significant predictors of compassion satisfaction in the nurses working in the oncology units. In the nurses working in Covid-19 units, significant predictors of compassion fatigue were intention to leave the profession and resting duration in a shift; significant predictors of burnout were intention to leave the profession and perception of supportive social network in the workplace and significant predictors of compassion satisfaction were duration of patient care in a shift and perception of supportive social network in the workplace. For nurses working in these three fields, it is recommended to carry out support efforts that take into account the risk factors determined in terms of compassion fatigue, burnout and compassion satisfaction.