Arts and health: Individual healing tendencies in participatory art practices
Sanat ve sağlık: Katılımcı sanat uygulamalarında bireysel iyileşme eğilimleri
  1. Tez No: 715215
  2. Yazar: GÜLSÜM ŞEBNEM FÜGE DEMİROK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARCUS GRAF
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Halk Sağlığı, Sanat Tarihi, Fine Arts, Public Health, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu araştırmada, Dünya Sağlık Örgütü anayasasında, sağlığın sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik hali olduğu tanımında, sınırı genişletilmiş olan, sağlığın yaratılması, korunması ve sürdürülmesine yönelik bütüncül yaklaşım esas alınarak, iki önemli alan olan sanat ve sağlık arasında köprü kurmaya çalışılmıştır. Sanat tarihi boyunca sosyal ve kültürel şartlara bağlı olarak çeşitlilik gösteren sanat, toplum ve bireylerde boşluk, yalnızlık ve endişenin hüküm sürdüğü belirsiz dönemlerde de toplumun yeniden yapılanmasında ve iyileştirilmesinde öncü rol oynamıştır. Günümüzde farklı sanat disiplinleri uygulamaları, sağlığı korumak, yaşam sevincini arttırmak için kullanıldığı gibi sağlık kurumlarında, bireylerin o kurumlarda kalış süreçlerini iyileştirmeye yardımcı olarak da uygulanmaktadır. Sanat uygulamalarının katılımcılarda psikolojik dayanıklılığı arttırdığı ve yaşamlarına anlam kattığı, araştırma bulguları ile ortaya konmuştur. Bu tez, günümüzde bireylerin refah ve iyileşmesinde de sanatın önemli rolü olduğunu vurgulamayı amaçlamaktadır. Sosyal içerikli sanat, topluluk temelli sanat, müdahaleci sanat, iş birliğine dayalı sanat olarak da tanımlayabileceğimiz katılımcı sanat uygulamalarında, bireysel iyileşme eğilimleri olup olmadığının özel olarak incelenmesinin nedeni ise, katılımcı sanatın sanatsal üretim ve tüketimin geleneksel biçimlerine karşı çıkan, hiyerarşik düzenin olmadığı, işbirlikçi bir sanat türü olması ve böylece bireylere özgürleşebilecekleri bir alan açabilme olanağı sağlamasıdır. Açılan bu farklı, şaşırtıcı, sonu belirsiz alan, katılımcılara, günlük paradoksları fark etme, dünyayı ve ilişkilerini yeniden düşünme olanağı verirken, rahatsız edici olduğu kadar keyif verici deneyimleri de açığa çıkarır. Katılımcı sanat uygulamaları sosyal bağı kuvvetlendirir ve kolektif bilinç oluşmasına yardımcıdır. Tezde bulunan araştırmalardan örnekler ve elde edilmiş olan bulgular, sanatın insan sağlığında vazgeçilmez bir yeri olduğunun kanıtıdır. Sanat ve sağlık üzerine disiplinler arası bir çalışma olan bu tez, daha detaylı araştırmaların ve uygulamaların yapılmasına ışık tutmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The holistic approach stated by the constitution of World Health Organization defines health not as the absence of infirmity and disease but the state of complete physical, mental, and social wellbeing. The thesis tries to build a bridge in between two essential fields that provide physical, mental, and social wellbeing: Arts and Health. Throughout the history of arts, arts have a leading role in restructuring and reconstructing the society. Depending on social and cultural conditions, arts heal the wounds thoroughly especially during unstable periods when the society suffer from anxiety, loneliness, and depression. Today, the applications of different art disciplines are used to protect individual health, in addition to its contribution to healthcare institutions. Research findings show that practicing arts increase the psychological resilience of the participants and add meaning to their lives. The thesis aims to emphasize that art plays an important role in the wellbeing and recovery of individuals having physical, mental and emotional problems. Participatory art practices, which can also be defined as social art, community-based art, interventionist art, and collaborative art, strengthen social bonds and help to create collective consciousness. The reason for examining whether there are individual healing tendencies in these practices is that participatory art is a collaborative art type that opposes the traditional forms of artistic production and consumption. Besides not having a hierarchical order, gives individuals the opportunity to open a space where they can be liberated. The surprising, varying, unexpected open ended space given to the participant provides the opportunity to notice daily paradoxes and reevaluate environmental subjects besides human relationships. It reveals both disturbing and pleasurable experiences. The selected research and the findings obtained in the thesis are the proofs that art has an indispensable place in human health. This thesis, which is an interdisciplinary study on arts and health, tries to shed light on more detailed studies, research and applications.