Akademisyenlerin kış sporları farkındalık düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi (Atatürk Üniversitesi örneği)
Winter sports awareness levels of academiciansexamination according to various variables (The Case of Ataturk University)
  1. Tez No: 715270
  2. Yazar: GÖKHAN BAKIRDÖVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada; Atatürk Üniversitesinde görev yapan akademisyenlerin kış sporları farkındalık düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Atatürk Üniversitesinde görev yapan akademisyenler oluşturmaktadır. Örneklem grubu ise tesadüfî yöntemle belirlenmiş 553'ü erkek 292'si kadın olmak üzere toplam 823 katılımcı kişilerden oluşmaktadır. Araştırma da iki bölümden oluşan anket tekniği kullanılmıştır. Birinci bölümde katılımcılara demografik özelliklerinin olduğu sorular kullanılmıştır. İkinci bölümde, Eski tarafından 2010 yılında geliştirilen kış sporları farkındalık düzeyleri Ölçeği, toplam 35 maddeden oluşup, Bilişsel Boyut (1-13), Duyuşsal Boyut (14-26) ve Psikomotor Boyut (27-35) gibi 3 alt boyuttan ve 5'li Likert biçiminde oluşan ölçek kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, kış sporları farkındalık algı düzeyleri (p=,012*) cinsiyet değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılığa sahip olduğu belirlenmiştir. Yine unvan değişkeni açısından kış sporları farkındalık algı düzeyleri (p=,002*) istatistiksel olarak anlamlı farklılığa sahip olduğu belirlenmiştir. Yapılan korelâsyon analizi sonucunda ise, bilişsel alt boyutu ile Psikomotor alt boyutu arasında (r = ,569) orta düzeyde ve pozitif yönde ilişki tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn his study, it is aimed to examine the winter sports awareness levels of the academicians working at Atatürk University according to various variables. The universe of the study consists of academicians working at Ataturk University. The sample group consists of a total of 823 participants, 553 of whom are male and 292 of whom are female, determined by a random method. The survey technique consisting of two parts was used in the study. İn the first part, questions with demographic characteristics were used for the participants. İn the second part, the winter sports awareness levels Scale developed by Eski in 2010 consisted of 35 items in total and consisted of 3 sub-dimensions including Cognitive Dimension (1-13), Affective Dimension (14-26) and Psychomotor Dimension (27-35) and 5-item Likert scale was used. As a result of the analyses, it was determined that the perception levels of winter sports awareness (p=,012*) differed statistically significantly according to the gender variable. Again, it was determined that there was a statistically significant difference in winter sports awareness perception levels (p=,002*) in terms of the title variable. As a result of the low cognitive psychomotor, correlation analysis is performed between the magnitude and decisiveness of the obtained sub (r = ,569) moderate and positive relationship.