Müzik öğretmenlerinin teknoloji destekli öğretim materyallerini kullanabilme becerilerine ilişkin görüşleri
Music teachers' technology-supported teaching materials views on utilization skills
- Tez No: 967132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİKA TOPALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müze Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, müzik öğretmenlerinin teknoloji destekli öğretim materyallerini kullanabilme becerilerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemiyle yürütülen bu çalışmada, veriler uzman görüşüne sunulmuş 38 sorudan oluşturulmuş, veriler 5'li likert (1: Hiç katılmıyorum, 5: Tamamen katılıyorum) ölçeğinden oluşan anket çalışmasıyla toplanmıştır. Araştırma verileri, Trabzon ilindeki devlet ve özel okullarda görev yapmakta olan, altmış bir kadın ve yetmiş üç erkek olmak üzere toplam yüz otuz dört müzik öğretmeninden oluşmaktadır. Verilerin analizi öğretmenlerin eğitim teknolojileri kullanım düzeylerini belirlemek amacıyla Bayraktar (2015) tarafından geliştirilmiş olan öğretmenlerin bilişim teknolojisi kullanım düzeylerini belirleme ölçeği ile yapılmıştır. Ölçekte otuz sekiz madde ve dört alt boyut (teknoloji okur yazarlığı, derse teknoloji entegrasyonu, sosyal etik ve yasal hükümler, iletişim) yer almaktadır. Veri analizinde cinsiyet, öğrenim durumu, daha önce teknolojik bir eğitime katılma durumu, okulda/sınıfta bulunan teknolojik cihaz, kişisel olarak sahip olduğu teknolojik cihaz değişkenlerine göre karşılaştırılmasında Mann Whitney U testinden; yaş grupları, görev yaptığı okul kademesi, mesleki kıdem ve okulun bulunduğu yerleşim birimi değişkenlerine göre karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testinden yararlanılmıştır. Verilerden elde edilen sonuçlara göre müzik öğretmenlerinin derslerde teknoloji destekli öğretim materyalleri kullanabilme becerilerinin sahip oldukları kişisel teknolojik materyallere, okullarında bulunan teknolojik materyallere, hizmet içi veya mezun oldukları fakültelerde teknolojiyle ilgili eğitim görüp görmediklerine, görev yaptıkları kıdem sürelerine, yaş ve cinsiyete göre değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda müzik öğretmenlerine yönelik teknoloji içerikli hizmet içi eğitimlerin artırılması ayrıca lisans eğitim süreçlerine de teknoloji içerikli derslerin entegre edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to examine music teachers' views on using technology supported instructional materials. In this study, conducted using a quantitative research method, the data was gathered through a survey consisting of 38 questions presented to expert opinions, using a 5-point Likert scale. The research data consists of a total of 134 music teachers that includes 61 women and 73 men, working at public and private schools in the city of Trabzon. The data analysis was conducted using a scale to determine the teachers' level of information technology usage, for the purpose of assessing their level of educational technology use. The scale includes 38 items and four sub-dimensions (technology literacy, technology integration in lessons, social ethics and legal provisions, and communication) on a 5 point Likert scale (1: Strongly disagree, 5: Strongly agree). In the data analysis, the Mann-Whitney U test was used to compare the variables based on gender, education level, previous participation in a technological training, technological devices available at the school/classroom, and personal ownership of technological devices. The Kruskal-Wallis H test was used to compare the variables based on age groups, the school level, professional seniority, and the location of the school. According to the results obtained from the data, it was determined that the music teachers' ability to use technology supported instructional materials in lessons varied depending on their personal technological materials, the technological materials available at their schools, whether they received technology related training during in-service or at the faculties they graduated from, their years of service, age, and gender. Based on the research findings, it is suggested that in-service training programs with a focus on technology be increased for music teachers, and that technology-related courses be integrated into the undergraduate education process.