Ornidazol'ün farmasötik preperatlarda ultra performanslı sıvı kromatografisi ile tayini
Determination of ornidazole in pharmaceutical preparations by ultra performance liquid chromatography
- Tez No: 715342
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN ÖNAL, DOÇ. DR. CEM ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gelişen partikül teknolojisi ile birlikte ultra performans sıvı kromatografisi (UPLC) yönteminin daha iyi rezolüsyon, daha seçici ve hızlı analiz süresiyle geleneksel yüksek performanslı sıvı kromatografi (HPLC) metoduna göre daha ileri bir teknik olduğu bilinmektedir. Ornidazol amebik enfeksiyon tedavisi için kullanılan suda az çözünebilen 5-nitroimdizaol türevi bir moleküldür. Bu tez çalışması kapsamında, Ornidazol ve Safsızlık A'nın farmasötik preparatlarda analizi için yerni bir UPLC metodu geliştirmek ve geliştirilen bu metodu valide etmek amaçlanmıştır. Geliştirilen yöntemde; UPLC C18 kolonu (50 x 2.1 mm, 1.7 um) kullanıldı. Kromatografik ayırmalar, asetonitril ve asetat tamponunun gradient elüsyonu ile 0.4 mL/dk'lık akış hızında gerçekleştirilmiştir. Dalga boyu olarak 312 nm dalga boyu seçilmiştir. Uluslararası Uyum Konferansı (ICH) yönergelerine göre, farmasötik preperatlar, oksidasyon, termal bozunma ve asidik ve bazik koşullar dahil olmak üzere çeşitli zorunlu bozunma koşullarına maruz bırakıldı. Doğrusallık, Ornidazol için 0.02 ile 0.80 μg/mL ve Safsızlık A (1-( 2,3-dihiddroksipropil )-2-metil-5-nitroimidazol) için 0.04 ile 1.58 μg/mL aralığında olduğu tayin edilmiştir. Ornidazol için dedeksiyon ve kantitasyon limitlerinin aralıkları sırasıyla 0.014 ve 0.042 μg/mL ve Safszılık A için dedeksiyon ve kantitasyon limitlerinin aralıkları sırasıyla 0.010 ve 0.029 μg/mL olarak belirlendi. Hesaplanan korelasyon katsayılarının Ornidazol ve Safsızlık A için 0.99'dan yüksek olduğu görülmüştür. Ornidazol ve Safsızlık A için ortalama geri kazanım değerleri % 95.00-% 105.00 aralığında belirlendi. Bu yeni geliştirilen analitik yöntem için elde edilen sonuçlar istatiksel olarak değerlendirildi. Geliştirilen yöntem basit, seçici ve tekrarlanabilir olup; Ornidazolün farmasötik preparatları analizlerinde güvenle kullanılabilir olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the past years with the particle technology developed, Ultra performance liquid chromatography (UPLC) has proven to be an advanced technique from traditional high-performance chromatography (HPLC) with better separation, more selective and faster analysis time. Ornidazole is a slightly soluble in water, 5-nitroimidazole-derived molecule used for treat amebic infection. Within the scope of this thesis to develop and validate a new method, using UPLC to perform a quantitative analysis of Ornidazole and Impurity A in pharmaceutical preparations. In the developed method; a UPLC BEH C18 (50 x 2.1 mm, 1.7 µm) was used as a column. Chromatographic separations were performed at a flow rate of 0.4 mL/min by gradient elution of acetonitrile and acetate buffer. The wavelength of 312 nm was chosen for the detection. According to The International Conference on Harmonization (ICH) guidelines, the pharmaceutical preparation was exposed to various forced degradation conditions, including oxidation, thermal degradation and under acidic and basic conditions. Linearity was carried out to found from between 0.02 to 0.80 μg/mL for Ornidazole and between 0.04 to 1.58 μg/mL for Impurity A. The ranges of the detection and quantitation limits for Ornidazole were found to 0.014 and 0.042 μg/mL respectively and the ranges of the detection and quantitation limits for Impurity A were found to 0.010 and 0.029 μg/mL respectively. The correlation coefficients calculated for Ornidazole and Impurity A were found to be higher than 0.99. Average recovery values for Ornidazole and Impurity A were determined in the range of 95.00%-105.00%. The results obtained for this newly developed analytical method were evaluated statistically. It has been determined that the developed method is simple, selective and reproducible and can be used safely in the analysis of pharmaceutical preparations of Ornidazole.